شاید پیش خود فکر کنین که در مخفی کردن نقطه ضعف هاتون بسیار قهار و توانا هستین؛ باید بدونین که بعضی نشونه های عزت نفس پایین به حدی مرموز هستن که شما حتی نمی تونین خیلی راحت تشخیص بدین، چیزی که گرفتارش هستین، نشونه ای از عزت نفس پایینه. همراه ما باشین، می خواهیم تعدادی از عجیب ترین نشونه های عزت نفس پایین رو واسه تون بازگو کنیم.

 

تموم رفتارهای شما از زبون بدن گرفته تا روابط زناشویی، نشونه هایی از میزان عزت نفس شما رو در خود مخفی کردن. حتی اینکه چه زمانی و چه کسائی رو به یک مهمانی دعوت کنین هم نشون دهنده ی میزان عزت نفس شماس.

اگه معتقدید که این نشونه های عزت نفس پایین، فقط باعث می شه که شما فردی دمدمی مزاج و خاص به نظر برسین، در اشتباهید.

عزت نفس پایین مشکلی جدیه و احتیاج به راه حل و درمان جدی داره. لازمه بدونین که میزان عزت نفس شما چقدره؛ چراکه طبق تحقیقات انجام شده در مرکز مشاوره و سلامت روان دانشگاه تگزاس، عزت نفس پایین به طور قطع روی شکستای شغلی، روابط اجتماعی و عاطفی و میزان شادی شما اثر می ذاره. اگه حال تون خوب نیس و خوشحال نیستین، به احتمال قوی در رابطه ای اشتباه قرار دارین یا شغل تون رو اون طور که باید، دوست ندارین یا شاید دیوارهایی که به دور خودتون کشیده اید، مانع رابطه مؤثر شما با خونواده و دوستان تون می شه.

۱۱ نشونه عجیب عزت نفس پایین و چاره اندیشی واسه اونا آموزشی

اگه نگاهی عمیق و دقیق به زندگی و عادتای خود بندازین، شاید متوجه جای خالی عزت نفس در زندگی خود شید، اما دانستن این مسئله اولین قدم واسه بهبود عزت نفس و رسیدن به قدرت داخلی خودتونه تا بتونین زندگی خود رو خوشحال تر کنین.

۱. شما حتی واسه زنده بودن خود هم معذرت خواهی می کنین

اگه کسی در خیابون به شما تنه بزنه، شما از اون معذرت خواهی می کنین؟ افرادی که عزت نفس پایینی دارن معمولا خود رو مقصر میدونن و واسه خودشون به اندازه کافی ارزش قائل نیستن و تقصیر تموم مشکلات و مسائل رو به گردن می گیرن.

پیشنهاد: وقتی که می خواید معذرت خواهی کنین، به خودتون تذکر بدین که معذرت خواهی شما بیجاست و شما اشتباهی انجام دهنده نشده اید. در مواردی که واقعا مقصر هستین، عذرخواهی درست نشونه پذیرش اشتباه و بلوغ اجتماعی شماس.

۲. از نظر شما همه چیز به شانس بستگی داره

چقدر به شانس باور دارین؟ دلیل همه موفقیتا و اتقافات خوب زندگی تون رو، فقط شانس یا لطف الهی میدونید؟ یا حتی کمی بالاتر رفته و بعضی وقتا فکر می کنین که لیاقت کسب موقعیتای خوب فعلی تون رو نداشتین و فقط شانس آورده اید؟ واقعیت اینه که موفقیتاتون حاصل دسترنج و سعی شمان. هوش، استعداد و شخصیت شما نقش مهمی در پیشرفت شما بازی می کنن و رد نقش خودتون در پیشرفت هاتون یعنی اینکه شما در مورد خودتون مناسب و رو راست قضاوت نمی کنین. این مسئله، خود رو به شکل نپذیرفتن تعریف و تعریف یا انتقاد از بقیه هم نشون می ده.

۱۱ نشونه عجیب عزت نفس پایین و چاره اندیشی واسه اونا آموزشی

پیشنهاد: تمرین کنین تا وقتی کسی از شما تعریف می کنه به جای رد کردن این تعریف، فقط از اون تشکر کنین. چه اشکالی داره که بقیه بدونن شما واقعا توانا و در کاری که انجام میدید، فوق العاده هستین.

۳. چیزایی می خرید که واقعا به اونا احتیاجی ندارین

هنگام خرید لباس یا لوازم دکوری منزل، همیشه به اینکه بقیه چه نظری در مورد خرید شما دارن، فکر می کنین؟

یا حتی بدتر، رشته تحصیلی شما رشته موردتأیید و علاقه والدین شماس یا رشته ای رو انتخاب کردین که به رؤیاهای شما نزدیک تره؟ مقایسه خودتون با افراد دیگر و زندگی واسه گرفتن تأیید بقیه، قاتل عزت نفس و مانع سرسخت شما واسه لذت بردن از زندگیه.

پیشنهاد: دست از مقایسه خود با بقیه وردارین. اگه این کار براتون سخته، برنامه «از آلیس بپرس» دانشگاه کلمبیا پیشنهاد می کنه که روی شباهتای خود با بقیه تمرکز کنین.

۴. خودتون رو مخفی می کنین

مردن رو به هم اتاق بودن با کسی که از شما بدش میاد، ترجیح میدید؟ عقاید خود رو ندیده می گیرین و اظهارنظر نمی کنین تا نکنه بقیه از شما بدشون بیاد؟ دوری از بحث و تأیید بی مورد نظرات بقیه واسه خوب آ نها، نشونه عزت نفس پایینه.

پیشنهاد: باور کنین که نظر و باور ی شما مهم و محترمه و دائم خودتون و نحوه ی زندگی تون رو واسه خود زیرسؤال نبرین.

۵. یک عادت عجیب و غیرعادی دارین

شاید به کندن زخم یا جویدن ناخن عادت داشته باشین یا اینکه نسبت به موهای زائد بدن و صورت تون بیشتر از حد حساس باشین. این مشکل خودآزاری عصبی نام داره و در افرادی که اضطراب یا عزت نفس پایین دارن، بسیار دیده می شه. این رفتارها یک کارکرد مقابله با احساسات ناراحت کننده هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شنا کردن چه تاثیری بر سلامت مغز و روح شما داره؟ 

پیشنهاد: احساسات خود رو بنویسین و واسه آزادی از اونا راه دیگری پیدا کنین. در موارد زیاد، بهتر ازه از یک روان دکتر کمک بگیرین.

۶. از کسی متنفرید اما اونو به تموم مهمانی هاتون دعوت می کنین

افراد با عزت نفس پایین معمولا بیش ازحد درگیر و نگران نظر بقیه هستن. این افراد به شکل تندرو به دنبال حفظ صلح هستن. شاید تحمل کسی که از شما نفرت داره در کنار خودتون آسون تر از مقابله با رفتار نادرست اون فرد یا حذف اون از زندگی تون به نظر برسه.

پیشنهاد: بعضی ماجراها رو بیشتر از چیزی که هستن واسه خودتون بزرگ نکنین. فکر نکنین که همه واسه ابد از شما متنفر می شن و دوستی براتون نخواد موند. دعوت نکردن کسی که با اون راحت نیستین به مهمانی، فاجعه ی بزرگی نیس. خیلی ساده، اونو دعوت نکنین.

۷. بیشتر از زمان کودکی تون چرت میزنین

۱۱ نشونه عجیب عزت نفس پایین و چاره اندیشی واسه اونا آموزشی

۱۱ نشونه عجیب عزت نفس پایین و چاره اندیشی واسه اونا آموزشی

عزت نفس پایین مشکلات و اثرات منفی زیادی مثل خستگی روی فیزیک بدن داره. زمانی که کارای زیادی واسه انجام دادن دارین، خواب یک روش فرار به حساب میاد. تمایل تندرو به خواب ممکنه از نشونه های افسردگی باشه.

پیشنهاد: با یک مشاور صحبت کنین تا اثرات منفی عزت نفس پایین رو در زندگی خود به کمه کم برسونین. می تونین با تغذیه مناسب، خواب کافی در شب و ورزش، انرژی خود رو افزایش بدین.

۸. در روابط زناشویی عجول هستین

ممکنه این رفتار شما نشونه ای از نداشتن اعتماد به نفس باشه، چراکه پیش خود فکر می کنین همسرتون لذت خیلی از بودن با شما نمی برد. افراد با عزت نفس پایین معمولا روابط با عجله ای دارن و به دلیل اینکه احساس خوبی نسبت به خودشون ندارن، اون طور که باید با شریک شون راحت نیستن.

پیشنهاد: با همسرتون بدون رودربایستی، در مورد انتظاراتش صحبت کنین و از علایق و نظرات اون مطلع شید.

۹. بی دلیل گوشی موبایل خود رو چک می کنین

زمانی که در یک مهمانی تنها می مانید، به جای صحبت با دور و بریا، سراغ گوشی خود می روید و همیشه پیامای خود رو چک می کنین؟ شاید حوصله تون سررفته باشه یا اینکه اون قدری اعتماد به نفس ندارین که بدونین بقیه مشتاق صحبت با شمان و از صحبت با شما خسته نمی شن. ضعف مهارتای اجتماعی از نشونه های روشن نداشتن عزت نفسه.

پیشنهاد: در مهمانی به دنبال افراد آشنا بگردید یا کنار کسائی بشینین که واسه صحبت با اونا راحت هستین. کسائی رو واسه هم صحبتی پیدا کنین که مثل شما تنها هستن. می تونین در بحثای گروهی شرکت کنین؛ شرکت در اینجور جمعایی معمولا آسون تر از صحبت تنها و رودررو با یک فرد خاصه.

۱۰. دروغای عجیب و احمقانه می گین

شاید دوست دارین شرایط رو آروم نگه دارین یا بعضی وقتا حقیقت به نظرتون خیلی جالب نیس و ترجیح میدید کمی دروغ مصلحتی بهش اضافه کنین و بعد از اون به احتمال زیاد خودتون رو به خاطر دروغی که گفتین سرزنش می کنین. طبق تحقیقات، این مورد رفتاری عادی در افرادیه که عزت نفس پایینی دارن. این افراد معمولا واسه گرفتن تأیید بقیه، خود واقعی شون رو مخفی می کنن و دست به خودنمایی میزنن.

پیشنهاد: شجاعانه عین حقیقت رو بگید و خودتون باشین، در این صورت بقیه از شما متنفر نخوان شد. چه بسا حقیقت گویی و راستی شما، باعث افزایش محبوبیت شما شه.

۱۱. نمی تونین غذا انتخاب کنین

«چی میل داری؟ نمی دونم هرچی شما سفارش بدی!»، سناریوی رایجیه که طرف دوم اون معمولا فردیه که به دلیل عزت نفس پایین از در پیش گرفتن آسونترین تصمیما هم ترس و ابا داره. اینجور افرادی بعد از اینکه در مورد مسئله ای تصمیم می گیرن ممکنه بارها تصمیم خود رو تغییر بدن.

پیشنهاد: با قاطعیت به خودتون بگید «دنیا به آخر نمی رسه اگه فردی که همراه منه غذای دلخواه من رو دوست نداشته باشه.»

اگه بیشتر این نشونه ها رو در خودتون می ببینن، وقت اینه که عزت نفس خود رو تقویت کنین و بدونین که اگه خود رو باور داشته باشین و واسه خودتون احترام قائل باشین، زندگی آسون تر و مطمئنا لذت بخش تر هستش. 


دسته‌ها: آموزشی