چیجوری افرادی که خارج از چهارچوبای معمولی هستن، به موفقیت می رسن؟ بعضی فکر می کنن: شانس عامل اصلی موفقیته. بعضی هم سعی و همت رو تنها عامل واقعی موفقیت میدونن. حقیقت اینه که عوامل لازم موفقیت از ترکیب متناسب شانس به همراه همت و البته رعایت چند نکته دیگر به وجود میاد.

تعریف دقیق موفقیت ممکنه گمراه کننده باشه، چون که موفقیت بیشتر از هر چیز، یک موضوع ذهنی و درونیه. واسه گروهی موفقیت به معنای کسب درآمد یک میلیارد تومانی در ساله. واسه یه سریای دیگه هم داشتن یک زندگی خوب و مسافرتای دراز مدت به همراه کار پاره وقت با درآمد مناسب، موفقیت به حساب میاد، اما بعضی از مردم موفقیت رو به معنای ایجاد یک شغل و کار خصوصی یا ایجاد یک روش جدید میدونن و البته گروهی موفقیت رو در این می بینن که درآمد زیادی رو کسب کنن درحالی که بیشتر وقت خود رو صرف سرگرمی کنن.

۱. جلوی تکرار افکار منفی رو تو ذهن تون بگیرین

۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه آموزشی

چاپ نتایج تحقیق جدیدی در مجله معتبر «نیویورکر» (The New Yorker) نشون می ده: زمانی که ما خاطرات گذشته رو به یاد میاریم، گذشته و خاطرات اونو دقیقا همونجوریکه اتفاق افتاده، به یاد نمی آوریم. واقعا، ذهن ما خاطرات گذشته رو مثل یک فیلم مستند نگهداری نمی کنه. هر زمانی که ما خاطره ای رو به یاد میاریم، بسته به نوع احساسی که نسبت بهش داریم، تغییراتی در نوع به یادآوری اون اتفاق میفته.

واقعا هر چقدر شما بیشتر به افکار منفی فکر کنین و اجازه بدین که تو ذهن شما رشد کنن، احساسات شما کم کم تغییر می کنه. واقعا اگه شما فکر کنین که عملکردتون در زندگی خوب نیس یا استعداد لازم رو ندارین، با پرورش اینجور فکرهایی تو ذهن تون واقعا به اونا باور پیدا می کنین.

مهم ترین عامل در یادآوری اشتباهاتی که در گذشته انجام دهنده شده ایم، اینه که اونا رو به عنوان درسایی واسه پیشرفت در آینده نگاه کنیم. با ایجاد تفکر منطقی در خاطرات گذشته و نبود تکرار اونا می تونیم تلخ ترین خاطرات رو به دلیلی واسه رشد تبدیل کنیم.

۲. محیطی مثبت واسه خودتون بسازین

موفقیت به میزان زیادی وابسته به محیطیه که در اون زندگی می کنیم. متأسفانه به کم پیش میاد که عامل محیطی در وضعیت ایده آل باشه. محل کارمون، محیطیه که بیشتر وقت مون رو در اون پشت سر می گذاریم. محیط کاری اثر خیلی زیادی در کاری که می کنیم و هم احساس مون نسبت بهش داره. یک محیط مثبت و مناسب کاری باعث می شه که اشتیاق کار و سعی واسه بهبود کارکرد به طور همیشگی افزایش پیدا کنه. برعکس، محیط ناسالم علاقه شما رو واسه سعی بیشتر و کارکرد بهتر از بین می بره.

این موضوع درباره محیط خونه هم صادقه. حتی اثر محیط خونه بسیار بیشتر از محیط کاره. محیط زندگی و خونه، محلیه که شما در آخر ساعت کاری و با خستگی به اونجا می روید تا انرژی خود رو بازیابی کنین. شما باید راه هایی واسه بازسازی مناسب تر محل زندگی تون پیدا کنین. مثلا، یک فنگ شویی به وسیله پاکسازی و منظم سازی وسایل و دکوراسیون منزل تون واقعا می تونه باعث ایجاد احساس آرامش و راحتی شما شه.

۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه آموزشی

آرامش

۳. از خودتون بپرسید که به چه دلیل می خواید موفق شید

همونجوریکه «سیمون سینک» (Simon Sinek)، نویسنده ی معروف بریتانیایی، در کتاب معروفش، «با به چه دلیل شروع کنین»، عنوان می کنه؛ شمام باید چراهای مناسبی رو از خود بپرسید. باید بدونین که به چه دلیل می خواید با انجام کاری در طول مدت زمان مشخصی به موفقیت برسین. واقعا باید بدونین که به چه دلیلی می خواید به موفقیت برسین. ممکنه در اول راه جواب واضحی واسه این سؤال نداشته باشین، اما باید درباره اون کنجکاو باشین و به جواب برسین. باید بدونین که اگه جواب شما واسه چرایی رسیدن به موفقیت، جوابایی مثل «پول دار شدن» یا «معروف شدن به عنوان یک آدم موفق» است، این جوابا انگیزه بسیار ساده و ناپایداری هستن که به زودی از بین می رن.

۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه آموزشی

واقعا جواب درست به دلیل سعی واسه رسیدن به موفقیت،انگیزه و الهام واقعی شماس. این انگیزه و الهام واقعی باعث می شه که سعی همیشگی داشته باشین و زمانی که شکست می خورید یا در سخت ترین شرایط قرار می گیرین، این انگیزه و الهام اجازه نده که از هم بپاشید. «سیمون سینک» می گه: «مردم خریدار اون چیزی که انجام میدید نیستن، بلکه اونا دلیل انجام کار شما رو خریداری می کنن». دانستن جواب چرای موفقیت واسه شما، کلید اصلی رابطه با مخاطبان یا مشتریان شماس.

یافتن جواب واسه دلیل جست وجو به دنبال موفقیت، احتیاج به زمان داره. با این حال، با سعی و کنجکاوی، به زودی اونو درون خودتون پیدا می کنین.

۴. در تصمیم گیری، هم از احساسات تون کمک بگیرین و هم از عقل و منطق

در خیلی از مواقع، ما جواب خیلی از مشکلات و مسائلی رو که واسه مون به وجود میاد، میدونیم؛ بیشتر از اونکه حتی اونا رو با فکر و منطق خود بررسی کنیم. واقعا از راه احساسات مون می تونیم خیلی از موقعیتا رو تشخیص بدیم. با این حال این موضوع بهش معنی نیس که تصمیم گیری باید تنها به وسیله احساسات باشه. درواقع، فقط کافی ست اجازه بدیم، احساسات هم بخشی از فرایند تصمیم گیری باشن.

البته همونجوریکه میدونید، منطق ذهنی قسمتی از غرایز شما رو تشکیل می ده. منطق ذهنی مثل تواناییای مغزه که موقع روبرو با حوادثی که قبلا اتفاق افتادن، تصمیمات مناسب تر در پیش گرفتن می کنه.

واسه همین، بهترین کار اینه که به احساسات خود اعتماد کنین، اما حتما اونا رو با عقل و منطق تون و اجازه بدین که احساسات هم در روند تصمیم گیری شما موثر باشن.

۵. موفقیت خود رو تصور کنین

خیالات و تجسمای مثبت، کارایی شما رو واسه موفقیت در همه زمینه های زندگی، از ورزشای حرفه ای تا کسب و کارای پر رونق، ثابت کردن. افرادی که در حرفه و کار خود در بالاترین سطح از تخصص قرار دارن، با استفاده از تکنیک تجسم خلاقانه، بالاترین حد استعدادهای خود رو بروز میدن. شما هر چقدر روشن تر تصویر انجام کاری رو تو ذهن تون تصور کنین، اون کار رو راحت تر انجام میدید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   طراحی دکوراسیون پذیرایی با پیشنهاد هایی ساده اما شیک 

تصور و تجسم اینکه به شکل ی دلخواه تون زندگی می کنین و کارایی رو که همیشه دوست دارین انجام میدید، کلیدی واسه رسیدن به موفقیت و یه قدم واسه زندگی بهتره. البته این موضوع بهش معنی نیس که دست از سعی وردارین و همه زندگی خود رو به رؤیا پردازی بگذرونین. تجسم و تصور خلاقانه به این معنیه که شمام زمان تصور موفقیت خود رو تو ذهن و فکرتون داشته باشین و واسه رسیدن اون سعی کنین.

۶. بیشتر از اونکه حرف بزنین، عمل کنین

هرکسی می تونه درباره موفقیت صحبت کنه، اما افزایش روزانه سعی واسه رسیدن به موفقیت، سخته. در مرحله اول یادگیری مهارت ها به شکل حرفه ای و همیشگی واسه رسیدن به موفقیت مورد نیازه. ضمنا شما باید از پایه به چیزی که انجام میدید باور داشته باشین.

شما باید هدف تون رو بشناسین و طبق اصول و ارزشای خود واسه رسیدن بهش سعی کنین. نکته مهم اینجاست که هیچ چیزی به اندازه نبود رابطه بین حرف و عمل تون، تواناییاتون رو از بین نمی برد.

پس اگه دوست دارین درباره چیزی که می خواید بکنین، صحبت کنین، افکار و اهداف تون رو دنبال کنین و بالاتر از اون، به اونا باور داشته باشین، اما بزرگترین عامل واسه الهام بخشی به خودتون و حفظ باورهایتان اینه که در راه رسیدن به اونا سعی کنین و به حرف زدن قناعت نکنین.

۷. در ایجاد رابطه مؤثر با بقیه سعی کنین

۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه آموزشی

مهارتای عمومی و اجتماعی معمولا بزرگترین عاملِ فرق بین افرادیه که دنبال موفقیت هستن و اونایی که به موفقیت رسیدن.

روابط عمومی یک مهارته و واسه پیشرفت در اون شما باید تمرینای زیادی انجام بدین. واسه افزایش مهارت در ایجاد روابط عمومی احتیاج دارین که جدا از اینکه درک بقیه، خودتون رو هم درک کنین و بشناسین. شما بیشتر از اونکه بتونین روی بقیه اثر بذارین و اونا رو کنترل کنین، باید قادر به کنترل خودتون باشین.

زمانی که دچار مشکلاتی در زندگی میشید و احساس ناامیدی می کنین، می تونین احساسات منفی تون رو کنترل کنین؟ اگه دارای اینجور توانایی هستین پس می تونین در قبال بقیه هم اینجور احساسی رو به وجود بیارین. درک مناسب و بررسی دقیق از رفتار بقیه و صحبت کردن به اندازه و درست از مهم ترین عوامل داشتن روابط عمومی مناسبه. روابط عمومی جدا از اینکه مهارت، یک هنر هم هست. واسه تسلط در یک هنر احتیاج به تمرینای طولانی مدته.

۸. به اهداف تون تعهد داشته باشین

زمانی که به خودتون و اهداف تون تعهد داشته باشین، اونا رو تا پایان دنبال می کنین. فرق زیادی بین درگیر شدن واسه انجام یک کار و پایبند شدن واسه به پایان رساندن اون کار هست. واسه موفقیت باید خود رو به طور کامل وقف اهداف و باور هاتون کنین و واسه عملی شدن اونا سرمایه گذاری کنین. اگه شما واسه به اتفاق پیوستن رویاهاتون پایبند نباشید، دیر یا زود فرد دیگری واسه رسیدن بهش پایبند میشه و هیچ چیزی دردناک تر از اون نیس که ببینین فرد دیگری به رؤیای شما رسیده!

۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه آموزشی

ممکنه چند سال طول بکشه تا به طور کامل یاد بگیرین، چیجوری واسه انجام کاری پایبند شید، اما تعهد یکی از مهارتای لازم واسه رسیدن به موفقیته؛ چون که تا هنگامی که به انجام کاری پایبند نشید، همیشه از یک کار به کار دیگری مراجعه می کنین و ثابت قدم نمی مانید. اگه بتونین به خودتون ثابت کنین و تا رسیدن کامل به یک هدف مشخص پایبند باشین، در رسیدن به اهداف دیگر زندگی تون هم خیلی با مشکل روبرو نباشید.

۹. به دنبال پیشرفت دائمی باشین

بخشی از روند رسیدن به موفقیت، پیشرفت همیشگی و بهبودیافتن در مهارتای مختلفه. شما باید بتونین با گذر زمان مهارتای خود رو پرورش بدین و بهبود بخشید. به محض اونکه سعی خود رو واسه بهتر شدن متوقف کنین، شما دیگر در راه موفقیت قدم برنمی دارین و در بهترین حالت بی حرکت می مانید.

پیشرفت، ساخت، بازسازی و پیشرفت بخشی از مراحل ی رسیدن به موفقیت هستن که هیچ وقت به پایان نمی رسن. یادگیری مهارتای جدید و تقویت مهارتایی که دارین یک هنره و مثل هر مهارت و هنر دیگری باید واسه اون سعی و تمرین کنین. از انجام کارای جدید دست نکشید، راه حلا و راه های جدید رو امتحان کنین و واسه پیشرفت اونا اقدام کنین.

۱۰. روحیه ی پرسشگری داشته باشین

۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه آموزشی

شما هیچ وقت نباید دست از یادگیری وردارین. آدم با پرسیدن سؤال،یاد میگیره، پس هر چقدر بیشتر سؤال بپرسیم، جوابای بهتری دریافت می کنیم.

بخشی از موفقیت وابسته به خواسته ما واسه راهنمایی گرفتن از دیگرونه. این بقیه افرادی هستن که نسبت به ما سن و سال بالاتری دارن و چیزی که رو ما الان به دنبالش هستیم اونا قبلا به دست آورده ان. سؤال پرسیدن فواید خیلی زیادی داره؛ واسه کسائی که در اول راه هستن، پرسیدن سؤالات جور واجور باعث می شه ذهن شون شکل بگیره و الگوها و امکانات جدیدی رو کشف کنن.

هرچقدر سؤالات شما عمیق تر باشه، شما آگاه تر و عاقل تر میشید. در این مراحل شما یاد می گیرین که خودتون رو بهتر درک کنین. دانشی که از درک خودتون سرچشمه بگیره، باعث آرامش و شادی داخلی بیشترتان می شه.

۱۱. هر روزتون رو با تفکر به پایان برسونین

همه می تونن بدون توجه به رابطه اعمال شون با همدیگه، بی هدف در زندگی پیش برن. اگه شما می خواید به موفقیت پایدار برسین، باید در آخر هر روز زمانی رو به تفکر درباره درخشش اعمال تون اختصاص بدین.

با وقت گذاشتن پنج دقیقه ای در آخر هر روز و بررسی اتفاقات مثبت و منفی، اطلاعات زیادی واسه اصلاح اشتباهات و تقویت نقاط مثبت خود به دست میارید. بررسی عملکردتون در طول یک روز، یک هفته، یک ماه و حتی یک سال، کم کم، می تونه باعث پیشرفت شما شه.

یه قدم به عقب برگردید و کارکرد و واکنشای خود رو روی یک صفحه بزرگ ببینین. این تصویر بزرگ به شما کمک می کنه تا اشتباهات گذشته رو انجام دهنده نشید و هوشیارانه تر به طرف آینده قدم وردارین.

منبع : entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی