درمان خشکی پوست یکی از نگرانیای افراد، به ویژه خانوم هاست. خشکی پوست باعث می شه که چهره ای نورانی و پوست نرمی نداشته باشین. الان ماسکای شیمیاییِ بسیاری واسه درمان خشکی پوست پیشنهاد می شه. در عین حال شما می تونین با مواد طبیعی و بسیار ساده، ماسکای صورتی تهیه کنین که هم پوستی نرم واسه تون به ارمغان آورد و در داشتن پوستی سالم به شما کمک کنه و هم دیگر مشکلات استفاده از مواد شیمیایی رو نداشته باشه. پس واسه آشنایی با روش تهیه ۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک ادامه مقاله رو دنبال کنین.

 

راه های مراقبت از پوست چرب و پوست خشک متفاوت ان. برخلاف پوست چرب، پوست خشک واسه تقویت بیشتر، به رطوبت بالا احتیاج داره. اگه پوست تون خشکه، باید به شکل روزانه پوست خود رو تمیز، تقویت و مرطوب کنین تا وضعیت بافت اون بهبود یابد.

، ماسکای صورت با آبرسانی به پوست، به بهتر شدن وضعیت پوست خشک کمک می کنن. انتخاب ماسک صورت خونگی واسه پوست خشک ایده آل حساب می شه، چون طبیعیه و هیچ گونه آسیبی به پوست نمی رساند. میوه هایی مثل سیب، آووکادو و هلو، به شکل شگفت انگیزی روی پوست خشک و مرده اثر می ذارن، باعث نرمی اون می شن و سرخی و طراوتی دوباره رو واسه پوست به ارمغان میارن. شما می تونین با ترکیب بعضی از مواد موجود در آشپزخانه، در عرض چند دقیقه، شکلای جور واجور مناسبی از ماسک صورت واسه پوست خشک خود تهیه کنین.

به برنامه روزانه خود این ماسکای خونگی رو اضافه کنین تا پوستی نرم و نورانی داشته باشین.

۱. ماسک موز

مواد تشکیل دهنده:

 • یک عدد موز رسیده؛
 • یک قاشق غذاخوری عسل؛
 • یک قاشق چای خوری روغن زیتون.

روش استفاده و کاربرد

همه این مواد رو با هم ترکیب کنین تا خمیر نرمی به دست بیاد. بعد اونو روی تموم صورت خود بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه بشورید.

فواید ماسک واسه پوست

عسل به مرطوب شدن پوست کمک می کنه، موز و روغن زیتون هم اثرات بد رادیکالای آزاد روی پوست رو از بین می برن و خنثی می کنن. می تونین ماسک عسل رو به شکل جداگونه امتحان کنین.

گفته می شه روغن زیتون به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی، باعث تولید منظم سبوم (sebum-چربی پوست) می شه.طبق اون چیزی که گفته شد، این ماسک آرامش بخش، نرم کننده و مرطوب کننده س. واسه همین این ماسک، یکی از مناسب ترین شکلای جور واجور ماسک صورت واسه پوست خشکه.

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

روش جانشین

ترکیب دو قاشق چای خوری پوره ی موز، یک قاشق چای خوری روغن بادام و دو قطره روغن ویتامین E هم می تونه اثر شگفت انگیزی بر پوست خشک داشته باشه.

اما اگه روغن ویتامین E ندارین، می تونین به جای اون از تخم مرغ استفاده کنین.

موز دارای خواص ضدچین وچروک و ضدپیریه و روغن بادام، پوست رو تغذیه می کنه. ویتامین E هم، واسه کاهش لکهای سنی صورت (لکهایی که در سنای خاصی مثل بلوغ به وجود بین) درمان جوش صورت و هم از بین بردن جای جوش مؤثره. این ویتامین جدا از اینکه اینکه به سفت شدن پوست صورت کمک می کنه، به عنوان یک ماده مغذی عالی واسه پوست عمل می کنه.

۲. ماسک جو دوسر و بادام زمینی

مواد تشکیل دهنده:

 • ۵ الی ۶ عدد بادام زمینی؛
 • دو قاشق غذاخوری جو دوسر؛
 • دو قاشق غذاخوری ماست؛
 • یک قاشق چای خوری عسل.

روش استفاده و کاربرد

باداما و جو دوسر رو بکوبید تا پودری به دست بیاد. بعد ماست و عسل رو اضافه کنین تا خمیر نرمی ایجاد شه. این ماسک رو روی صورت خود قرار بدین و بعد از ۱۵ دقیقه بشورید.

فواید ماسک واسه پوست

بادام زمینی پوست رو تغذیه می کنه، جو دوسر بهش رطوبت می بخشه و ماست جدا از اینکه سفت کردن ماسک، پوست رو نرم و لطیف می کنه.

۳. ماسک شیر

مواد تشکیل دهنده:

 • یک قاشق چای خوری شیر؛
 • یک قاشق چای خوری خمیر بادام (که از شب قبل آماده شده)؛
 • یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا؛
 • دو قطره اسانس؛
 • یک قاشق غذاخوری عسل رقیق.

روش تهیه ی ماسک

همه این مواد رو خوب با هم ترکیب کنین و روی صورت خود بذارین. بعد از ۱۵ دقیقه اونو پاک کنین و با آب گرم بشورید. این ماسک یکی از آسونترین شکلای جور واجور ماسک صورت واسه پوست خشکه.

۴. ماسک نارگیل

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

این ماسک واسه کسائی که پوست خشک و ناحیه تی (T-zone) چرب دارن، فوق العاده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۱ نشونه عجیب عزت نفس پایین و چاره اندیشی واسه اونا

مواد تشکیل دهنده:

 • نصف قاشق غذاخوری پودر کاکائو؛
 • نصف قاشق غذاخوری عسل؛
 • یک قاشق چای خوری آرد جو دوسر یا آرد نخود؛
 • دو قاشق چای خوری شیر نارگیل.

روش تهیه ی ماسک

تموم مواد تشکیل دهنده رو با هم مخلوط کنین تا خمیر نرمی به دست بیاد، بعد اونو روی صورت خود بمالید و بعد از یه مدت اونو بشورید.

بیشتر مواد تشکیل دهنده ی این ماسک خونگی، خیلی راحت در دسترس هستن پس پوست شما از آسیب مواد شیمیایی و مصنوعی در امان می مونه.

فواید ماسک واسه پوست

خواص آنتی اکسیدانی و پاک کنندگی کاکائو، حالت خمودی و خستگی پوست رو از بین می بره.

۵. ماسک ماست و گل سرخ

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

مواد تشکیل دهنده:

 • یک قاشق غذاخوری ماست؛
 • دو قاشق غذاخوری عسل؛
 • دو قاشق غذاخوری گلاب؛
 • یک کاسه ی کوچیک گلبرگ گل سرخ.

روش استفاده و کاربرد

همه این مواد رو با هم ترکیب کنین تا خمیر نرمی به دست بیاد. بعد اونو روی صورت خود بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه بشورید.

۶. ماسک خیار

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

مواد تشکیل دهنده:

 • یک عدد خیار خردشده؛
 • یک قاشق غذاخوری شکر.

روش استفاده و کاربرد

بعد از خرد کردن خیار، شکر رو بهش اضافه کنین. بذارین یه مدت در یخچال بمونه. بعد اونو روی صورت خود بذارین و بعد از گذشت ۱۰ دقیقه با آب سرد بشورید.

فواید ماسک واسه پوست

خیار اثر خنک کنندگی داره و پوست رو نرم و لطیف می کنه پس واسه پوست خشک بسیار مناسبه. خیار جزو مواد طبیعی ای که پوست رو جوون نگه می دارن هم هست.

۷. ماسک گل سرخ

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

مواد تشکیل دهنده:

 • گل سرخ؛
 • جو دوسر؛
 • آب.

روش استفاده و کاربرد

گل سرخ رو با دو سوم قاشق سوپ خوری جوی دوسر مخلوط کنین و بعد آب رو بهش اضافه کنین تا خمیر نرمی به دست بیاد. با استفاده از ماسک قبلی، صورت خود رو با شیر بشورید و با استفاده از مقداری پنبه، به شکل تون گلاب بزنین. زمانی که خشک شد، اونو با آب بشورید و ماسکی رو که آماده کردین، به روی صورت خود بمالید. اجازه بدین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بمونه و بعد اونو با آب سرد بشورید.

فواید ماسک واسه پوست

این ماسک نه تنها یک ماسک صورت واسه پوست خشکه، بلکه واسه شکلای جور واجور دیگر پوست هم مناسبه. این ماسک اثری نیروبخش داره و روی مویرگایی که دقیقا زیر پوست قرار دارن هم اثر می کنه. واسه همین واسه کاهش قرمزی به دلیل مویرگا، استفاده از این ماسک پیشنهاد می شه.

۸. ماسک آووکادو

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

آووکادو رو خرد کنین و دو قاشق چای خوری از اونو وردارین. یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری خامه رو به آووکادوها اضافه کنین. اگه خامه بسیار غلیظ بود، چند قطره گلاب روی مواد بریزین. در عرض یک دقیقه ماسک میوه ای پوست شما آماده می شه. همه این مواد واسه پوست خشک بسیار مغذی و به درد بخور هستن.

۹. ماسک عسل و میوه

عسل هنگام ترکیب با موز، هلو یا آووکادو، به یکی از فوق العاده ترین شکلای جور واجور ماسک صورت واسه پوست خشک تبدیل می شه. واسه اینکه خاصیت این ماسک بیشتر شه، می تونین چند قطره روغن زیتون به مواد اضافه کنین.

۱۰. ماسک پیاز و میوه

پیاز واسه درمان خشکی پوست بسیار خوبه.

دو قاشق چای خوری پیاز رو با عسل ترکیب کنین و روی همه صورت خود بمالید. بعد از گذشت چند دقیقه صورت خود رو بشورید.

این ماسک واسه رفع چروک صورت خانومای سال خورده ای که دوست دارن پوستی بدون چین وچروک داشته باشن، فوق العاده.

۱۱. ماسک توت فرنگی

۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست آموزشی

ماسکی که از توت فرنگی و عسل تهیه می شه، یکی از بهترین شکلای جور واجور ماسک صورت واسه پوست خشکه.

پس از خرد کردن توت فرنگی رسیده، اونو با عسل و جو دوسر ترکیب کنین.

بذارین ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی صورت تون بمونه.

بعد اونو با آب خنک بشورید.

می تونین به جای عسل، از ماست استفاده کنین.

امیدواریم که مطالعه این مقاله واسه تون به درد بخور بوده باشه و با استفاده از این ماسکای طبیعی و خونگی، از داشتن پوستی نرم و شفاف لذت ببرین. واسه داشتن پوست جوون و سالم، بد نیس راهکارهای مراقبت از پوست رو هم یاد بگیرین.دسته‌ها: آموزشی