الان مثل گذشته برچسبایی در دنیا وجود دارن که زنان رو از مردها جدا می کنه و بازم فرهنگ نامحسوس «جنس ضعیف» در جامعه قابل لمس بوده و از کودکی تا بزرگسالی با افراد همراهه و در تفکر، رفتار و گفتار اونا نمود پیدا می کنه، در این مقاله ۱۱ قانون واسه موفقیت زنان، عنوان شده.

۱۱ قانون واسه موفقیت زنان آموزشی

معمولا ازم خواسته می شه تا در گروه ها، معمولا گروه های زن محور صحبت کنم، اما بیشتر رفتارهایی می بینم که ترجیح میدم خود رو کنار بکشم.

در یکی از دوره های سوال و جواب گروهی، میزبان، شرکت کننده ای رو معرفی کرد که با سخنرانان نخبه کار می کرد. پس، تصور من هم ازش، زنی بسیار متخصص بود. اما بر خلاف انتظار، به جای مهم شمردن دستاوردهایش یا به جای اینکه فقط سوالش رو ازم بپرسد، در حالی که همه داشتن اونو نگاه می کردن گفت واسه شرکت در این همایش برنامه ریزی نکرده و تاسف می خوره که با یک سوئیشرت ساده در اون حضور پیدا کرده.

۱۱ قانون واسه موفقیت زنان آموزشی

جواب من این بود، «حال، به جای اینکه به من این فرصت رو بدهی که در مورد تو به عنوان کسی فکر کنم که با سخنرانان نخبه کار می کنه، تنها چیزی که میتونم روی اون تمرکز کنم سوئیشرت لعنتی توست». چیزی که اون گفت فقط یک حرف بی ربط به موضوع همایش نبود، بلکه برداشت جمع از اونو هم به بدترین شکل ممکن اونم بدون هیچ دلیل خاصی تغییر داد.

با اینکه من طرفدار برچسب زدن و تصور قالبی نیستم، همونطور که قبلا هم گفتم، فهمیده ام که کارشناسان و کارآفرینان زن عادات بدی دارن که مانع موفقیت اونا می شه.

حتی اگه زن هم نیستین، لطفا وقت بذارین و این موارد رو بخونین و زمانی که زنان حاضر در زندگی تون (از بین آشنایان، همکاران و کارآموزانتان و چیزای دیگه ای به جز اینا) این عادات رو بروز میدن، این موارد رو به اونا یادآوری کنین. اگه بخواهید می تونین به جای خوندن مقاله، بخشی از اونو در ویدیوی زیر ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱. «عذرخواهی» رو کنار بذارین

تعداد خیلی از زنان همیشه عذرخواهی می کنن، مثل مثالی که در اول صحبتم در مورد افتضاح سوئیشرت بهش اشاره کردم. اخیرا گوئن موران طی صحبتی که با هم در توییتر داشتیم این عادت رو «تیک کلامی ببخشین» در زنان نامید. جز در زمانی که کار اشتباهی در حق کسی انجام دادین ( و واقعا در مورد اون متاسف هستین)، عذرخواهی نکنین.

۲. خودتون رو تبلیغ کنین

خیلی از زنان می ترسن مسئولیت و مالکیت کاری که انجام دادن رو قبول کنن یا اقدامات و حاصل کار خود رو گسترش و تبلیغ کنن چون نمی خوان به اونا بگن «خودتبلیغ گر». اگه خودتون تمایلی ندارین که از کارکرد خودتون دفاع کنین، چه جوری توقع دارین که بقیه از کار شما دفاع کنن؟ بدونین چیزی که انجام دادین مال شماس.

۳. هیچ وقت قیمت خود رو پایین نیارین

۱۱ قانون واسه موفقیت زنان آموزشی

در فرودگاه بودم که شنیدم زن جوونی همیشه دلیل تاخیر خود رو به دو نفر دیگر توضیح می ده. بعد دلیلش رو اینطور توضیح کرد، «من خیلی باهوش نیستم، اتفاقی از مردی که آنجاست، زمان پرواز رو شنیدم». فورا بهش طرف رفتم و به زن جوون گفتم هیچوقت به بقیه نگه که باهوش نیس و اینکه اون مرد هم خودش اطلاعات پرواز رو در جایی دیگر شنیدهه. بدیش اینه، این نوع کم بها دادن به خود، بیشتر در زنان دیده می شه.

در جدا از اینکه، شروع مکالمات یا به کار بردن عباراتی که به شما ارزش و اعتبار نمی ده، هیچ سودی به حال تون نداره. همیشه از زنا می پرسم چه کارایی انجام دادن که بشه اونا رو با اون کارا و دستاوردها به بقیه معرفی کرد،اونا معمولا در جواب می گن: « خیلی جالب نیس، اما…» اگه جالب نیس، به چه دلیل اونو انجام میدید؟ و جدا از اینکه این، اصلا به چه دلیل اونو به من می گوئید؟ نظری ندارم که کاری که انجام میدید جالبه یا نه، اما من، مثل بیشتر مردم، فکر می کنم که واقعا همینطوره. مثل اینه که به من بگید هیچ توجهی به صحبت شما نکنم. اگه تجربه یا تخصصی دارین اونو دست کم نگیرید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تعاریف اصلی شرکت تبلیغاتی

۴. اطلاعات منفی و بی ربط رو کنار بذارین

به چه دلیل در مثالی که در مقدمه اومد، زن لازم می دونست که در مورد ظاهرش صحبت کنه و واسه اون عذرخواهی کنه؟ تا زمانی که بهش اشاره نکرده بود، تمرکزی بر لباسش نداشتم. اگه حس بدی در مورد خودتون دارین، اونو کنار بذارین و اگه نمی تونین کنار کنین، دست کم اونو واسه خودتون نگه دارین.

۵. استفاده از برچسب رو متوقف کنین

شما یک زنِ یا فرد مونثِ کارآفرین، مدیر ارشد اجرایی یا هر چیز دیگری نیستین. تموم توضیح کنندهایی که شما رو بدون هیچ دلیلی محدود می کنن از بین وردارین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۶. از لاک خود بیرون بیایید

۱۱ قانون واسه موفقیت زنان آموزشی

درسته که ایجاد رابطه با آدمایی مثل خودتون راحته، اما باعث پیشرفت شما نمی شه. از قلعه ی آسایش خود بیرون بیایید، به آدمایی نزدیک شید و نشست و برخاست کنین که در جایگاهی هستن که خودتون می خواید باشین و اجازه بدین این موقعیت انگیزه ای در شما بسازه تا به سطح اونا برسین.

۷. یاد بگیرین چه جوری دست بدین

۱۱ قانون واسه موفقیت زنان آموزشی

اصلا ایرادی نداره که محکم و مستقیم با کسی دست بدین. اگه قراره دست خود رو به شکل بی حس و بدون اعتماد به نفس جلو ببرین، دست ندادن بهتر از اینجور دست دادنه. یادتون باشه که دست دادن، قدرت شما رو نشون می ده. اگه طرف مقابل این حس رو دریافت نکرد نگران نباشید و در زمان مناسب، دست دادن رو به پایان برسونین یا خیلی سریع حس خود رو تصحیح کنین.

۸. بذارین مسائل افراد دیگر، مال خودشون باشه

به خاطر داشته باشین که اگه شخصی سعی می کنه به خاطر این که شما زن هستین یا هر دلیل دیگری شما رو تحقیر یا محدود کنه، این مشکل خودشه نه شما. توجه بقیه رو به این رفتار جلب کنین و اصلا تحمل نکنین. من هر وقت احساس می کردم که به خاطر اینکه زن هستم طور دیگری با من رفتار شده فریاد می زدم و هر دفعه اونا اعتراض می کردن که همچین مشکلی وجود نداشتهه، اما زمانی که رفتار اونا رو بی ارزش می پنداشتم و خودم رو درگیر اون نمی کردم، رفتار بد اونا اصلاح می شد.

۹. فقط بگید «نه»

شما نمی تونین همه کارا رو انجام بدین و شک نداشته باشین نمی تونین همه کارا رو بدون توجه به نیازای خودتون واسه بقیه انجام بدین. پس می تونین بگید «نه». حتی لازم نیس که چیز دیگری بگید و احتیاجی نیس توضیح بدین که به چه دلیل نمی تونین یا نمی خواهید که کاری رو انجام بدین.

۱۰. سعی کنین بقیه به جای اینکه دوست تون داشته باشن تحولتون بگیرن

هر کسی که کار هدفمندی انجام می ده بدگویانی داره. تا زمانی که مورد احترام بقیه و به ارزش هاتون پایبند هستین، مهم نیس که دوست تون نداشته باشن. اگه همه، شما رو دوست دارن، شاید بهتره از مرزهای الان خود بالاتر برید.

۱۱. بلندپرواز باشین

وقتی پای گسترش مرزها در بین باشه، با این رقابت رو به رو هستین که بلندپرواز باشین. زنان به اندازه مردها در شغلشون و به عنوان کارآفرین موفق نیستن، نه به خاطر وجود سیستمی غیرمنصفانه، بلکه به خاطر اینکه خودِ زنان بیشتر از برداشتن قدمای واقعا بزرگ پرهیز می کنن. به چه دلیل واقعا خودتون رو هل نمی بدین؟ اشکالی نداره که خطرِ حساب شده و دقیقی داشته باشین. یادتون باشه اگه بعضی وقتا شکست نخورید هیچ وقت خودتون رو به جلو هل نخواهید داد.

منبع : entrepreneur.com

 


دسته‌ها: آموزشی