فرقی نمی کنه در ساختمانی بلندمرتبه در مرکز شهر زندگی کنین یا در خونه ای نُقلی و کوچیک در نزدیکیا ی شهر؛ طراحی و چیدمان آشپزخانه، در بهبود کیفیت زندگی روزانه شما نقشی لازم و موندگار داره. آشپزخانه، به عنوان قلب تپنده ی خونه، گرمابخشِ هر محیط زندگیه. طراحی آشپزخانه از هر دو دیدگاه زیبایی شناسی و کارکردی خیلی خیلی مهمه. در این مقاله با پیشنهادایی واسه طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک آشنا میشید. با استفاده از این پیشنهادا و طبق ی امکانات موجود، می تونین آشپزخانه ای قشنگ و چشم نواز طراحی کنین و به خونه ی خود گرما و روشنی ببخشین.

 

۱. استفاده بهینه از فضاهای کم جا

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک بعضی وقتا حتی از آشپزخانهای بزرگ به مراتب دشوارتره؛ به ویژه هنگامی که می خواید در فضاهایی تنگ و کم جا، کابینتایی با کارکردهای جورواجور طراحی کنین یا به آشپزخانه ای معمولی و بی رنگ و روح، جلوه ای خاص و دهن باز کن بدین. به طور قطع، توجه به هر دو عامل زیبایی و کارکرد به طور هم زمان، رقابت مهمیه که باید با هوشمندی بر اون پیروز شدین.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

اول از همه باید با این قضیه کنار بیایید که شما نمی تونین در فضایی کوچیک، واسه همه فرایندهای کاریِ روزمره که به خونه داری وابسته، امکانات لازم جفت و جور کنین. در آشپزخانهای بزرگ و جادار، خانومای خونه دار به جز پخت و پز و آماده سازی غذا، فعالیتای دیگری هم در آشپزخانه انجام میدن؛ مثل شست و شو، ذخیره سازی مواد غذایی و حتی دیکته گفتن به بچه خردسال هنگام خُردکردنِ مواد غذایی.

پس، در اینجور موقعیتی، باید از آشپزخانه فقط به خاطر رفع نیازای آشپزی کمک بگیرین و پیش از همه بر کارکرد تمرکز کنین. در اینجور آشپزخانه ای، وسایل و فضاهای کاری مناسب و بهینه، بیشترین اهمیت رو دارن. شما می تونین با جانمایی لوازم برقی کوچیک و نوآورانه، کمی در فضای موجود صرفه جویی کنین؛ مثلا، می تونین از یخچال و فریزرهای کوچیک، مایکرویو و اجاق گاز کوچیکِ توکار (مثلا با دوشعله) و سینکای ظرفشویی تکی استفاده کنین.

طراحی جزیره یا پیشخوانی کوچیک واسه فضاهای محدود بسیار مناسبه. ، ساختارهای جدا شده، با کارکردهای چندمنظوره ی خود به ساماندهی فضا کمک کرده و بهش جلوه ای بزرگ تر می بخشن. اما روشنه که سینک ظرفشویی دوقلو و اجاق گاز خیلی بزرگ در اینجور فضایی واقعا جایی ندارن. فراموش نکنین که هیچوقت نباید به خاطر قابلیتی که شاید سالی یکی دوبار به کارتون بیاد، زندگی هرروزه ی خود رو تحت اثر بذارین.

۲. استفاده از قفسهای باز

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

در آشپزخانهای کوچیک و کم جای امروزی، کابینتای دیواری (بالاسری) آشپز رو دچار یه جور احساس تنگی نفس می کنن؛ چون که خیلی از افراد به محتویات اونا دسترسی ندارن و در آشپزخانه هم فضای کافی واسه نگهداری چهارپایه یا نردبان وجود نداره و چون این کابینتا بسته (درب دار) هستن، احساس خفگی و محصوربودن رو واسه کاربر دوبرابر می کنن. پس، راه حل مطلوب اینه که در اینجور فضاهایی، به جای کابینتای دیواریِ بسته و مکعبی شکل، از قفسهای باز واسه نگهداری ظروف بهره بگیرین.

می تونین از اونا واسه نگهداری تابه ها و قابلمهای براق، سرویس قاشق، چنگال و ظروف ادویه جات و حتی گلدان و آثار هنری استفاده کنین. با نصب این قفسها، جدا از اینکه بازترکردن فضا، می تونین ظروف قشنگ و حتی آثار تزیینی و هنری خود رو هم به نمایش بذارین و بر جلوه ی چشمی آشپزخانه ی کوچیک خود اضافه کنین. این ظروف و آثار تزیینی با رنگای خوشحال و نیروبخش، به آشپزخانه ی شما احساس گرما و زندگی می بخشن.

۳. ترکیب مصالح

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

شما شاید از فضاهایی گسترده و دلباز در آشپزخانه ی کوچیک تون بی بهره باشین؛ اما بازم واسه طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک خود و دلپذیرترکردن محیط زندگی تون از گزینه های بسیاری بهره مند هستین. ، این گزینه ها در آشپزخانه ای کوچیک، کیفیتی چشمگیرتر دارن تا آشپزخانه ای بسیار بزرگ و جادار؛ به همون ترتیب، باید بدونین که در آشپزخانه ی کوچیک، هرگونه مشکل و کمبودی بیشتر به چشم میاد؛ درحالی که در آشپزخانه ی بزرگ، شما خیلی راحت می تونین مشکلا رو بپوشونین.

اما هماهنگی بین مواد و مصالح در آشپزخانه ی کوچیک به مراتب دشوارتره. ترکیب چوب و فلز و دیگر مواد واسه پوشش سطوح باید با دقت و هوشمندی بسیار صورت بگیره. ، آشپزخانه ی کوچیک، از آنجایی که بدون جزئیات و ویژگیای معمارانه ی چشمگیره، باید دستِ کم از دیدگاه طراحی داخلی دارای ویژگیایی خاص و دهن باز کن باشه. پس، باید در ترکیب مواد و مصالح در سطوح کاری (تاپس)، سازه و درب کابینتا، کف پوش، نورپردازی و رنگ، آخر دقت و سلیقه رو به عمل بیارین.

ببینین مثلا کجا می تونین یک منحنی خوب به ساختار کابینت اضافه کنین تا از اون کیفیت خشک و یکنواخت دربیاد. صفحه کارِ سنگ گرانیتی (که در فضاهای کوچیک مقرون به صرفه تره) با رنگ کابینتا هماهنگه؟ پیشنهاد ی مهم اینه که با استفاده از رنگ و سبک برابر واسه همه کابینتا می تونین از دیدگاه چشمی، فضایی منظم تر و کامل تر ایجاد کنین و از پراکندگی چشم در محیط جلوگیری به عمل بیارین. پس در تنوع مواد و مصالح در آشپزخانهای کوچیک اصلا زیاده روی نکنین.

۴. استفاده از شیشه و آینه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

یکی از آسونترین راه های دلبازترکردن آشپزخانه ای کوچیک، استفاده از شیشه و آینه س که به شما اجازه می ده تا به داخل فضاهای بسته و محدود هم دید داشته باشین. طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با استفاده از شیشه و آینه از نظر طراحان، ایجاد «فضای منفی» نام داره، فضا رو بازتر کرده و اونو بزرگ تر جلوه می ده.

مثلا، می تونین از پیشخوان یا میزی با روش شیشه ای بهره بگیرین؛ یا از شیشه واسه درب کابینتا استفاده کنین. در این بین، نصب دری شیشه ای واسه جداکردن فضای آشپزخانه از بیرون، می تونه فضا رو از دیدگاه چشمی بازتر نشون بده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شایع ترین علائم تومور مغزی چیه؟ 

، کاشیای براق با توانایی درخشش نور، فضای آشپزخانه رو نورانی تر جلوه میدن. نصب آینه بر دیوارِ پشت ظرفشویی یا اجاق گاز یا گذاشتن اون در جایی مناسب در دور آشپزخانه، به روشن شدن فضا کمک بسیاری می کنه. الان موزاییکای شیشه ای مختلفی در طرحای مختلف ساخته شدن که با چیدمان اونا روی هم میشه فضاهای داخلی رو با یک دیوار کاذب (پارتیشن) قشنگ و نورانی از همدیگه جدا کرد.

۵. نورپردازی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

مثل هر اتاق دیگری، آشپزخانه ی کوچیک شما نیازمند ترکیبی از نورهای موضعی و محیطیه. روشنایی لامپای فلوئورسنت که در بیشتر آشپزخانه ها به کار میره، با تابش نوری آبی رنگ، بر رنگ آمیزی اشیا و مثل مواد غذایی، اثر می ذاره. واسه کاهش این اثر، پیشنهاد می کنیم از چراغای سقف آویز بهره بگیرین. این چراغا، محیط غذاخوردنِ شما رو با رنگایی اشتهاآورتر می آرایند. می تونین واسه طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک خود و بزرگ تر نشون دادنِ اون از راهکارهای ساده ی زیر بهره بگیرین.

  • در زیر کابینتای بالایی، از روشنایی لامپای رشته ای استفاده کنین. این لامپا با نور زردرنگ خود، سطح کارِ کابینتای پایینی رو روشن کرده و واسه فعالیتای پخت و پز، فضایی مطبوع جفت و جور می کنن. ، چراغای سقف آویز با لامپای رشته ای زردرنگ -که در زوایای جورواجور بر کابینتا می تابند- سایهای جالبی در فضا ایجاد کرده و از راه اختلاف تیرگی و روشنی، به کل محیط، جلوه ی چشمی پویاتری می بخشن؛ این روشنایی موضعیِ زردرنگ، نور آبی سردی رو که لامپای فلوئورسنت بر کابینتا ایجاد می کنن، کاهش کرده و فضایی دلچسب تر واسه کار و زندگی جفت و جور میارن.
  • به روشناییِ کف هم فکر کنین. در سالای گذشته، نورپردازی در کف اتاق هم رواج بسیاری پیدا کرده؛ مثل نورهای ستاره گونی که شب هنگام از کف اتاق به طرف بالا می درخشن. این لامپا رو میشه در زیر کابینتای زمینی، به دسته ای نصب کرد که بر نوار پاخورِ کابینت بتابند.

۶. توجه به کف پوش

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

هنگامی که وارد اتاقی میشیم، چشم ما بیشتر به طرف پایین میره. به همین خاطره که کف پوش در دکوراسیون آشپزخانه کوچیک اهمیت ویژه ای داره. واسه پوششِ کف آشپزخانه، باید طبق فضا، سلیقه و بودجه ی تعیین شده، بهینه ترین گزینه رو انتخاب کرد. لینولئوم، که از زمانای قدیم در پوشش کفِ آشپزخانه ها به کار میره، با طرح شطرنجیِ سیاه و سفید خود در فضاهای کوچیک، واقعا چشمگیره و در عین حال، گزینه ای تقریبا ارزون قیمت به حساب میره. ، به جای اون میشه از پوشش کاشی سرامیک هم استفاده کرد.

در شرایطی که ابعاد آشپزخانه کوچکه، پوشش سنگ مرمرِ تکه تکه هم مقرون به صرفه. این سنگا کیفیتی طبیعی، کلفت و خشن دارن و با بافت و نقش شگفت انگیز خود، احساس فضای بیرون رو در داخل منزل القا می کنن. البته، سنگ مرمر ممکنه واقعا زیر پا سرد و سخت باشه؛ اما به طور قطع، به اثر چشمی اون می ارزه. ، می تونین از پوششِ پارکت و لمینتِ کف استفاده کنین. البته باید هنگام نصب مطمئن شید که درز قطعات به درستی آب بندی شده؛ چون نفوذ آب ممکنه باعث باز شدن اونا شه؛ اما در کل، گزینه خوشگلیه که فضای آشپزخانه رو گرم و دلپذیر می کنه.

۷. رنگ آمیزی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

رنگ دیوارها، لوازم آشپزخانه، سطوح پیشخوان، صندلیا و حتی حولهای مخصوص خشک کردن ظروف، می تونه حال و هوا و درک ما رو از اندازه آشپزخانه خوب عوض کنه. رنگای روشن همراه با مقادیر مناسبی از رنگ سفید، نور رو درخشش میدن و با هدایت چشما به طرف بالا، اتاق رو بلندتر جلوه میدن. رنگ آمیزیای جسورانه در چشم نوازی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک بسیار مؤثرتره.

مثلا، ترکیبِ کابینتای براقِ قرمزرنگ با دیواره های سبزِ کرفسی و سطحِ کار موزی رنگ می تونه به آشپزخانه ی کوچیک شما جلوه ای هیجان انگیز و دهن باز کن بده و به اصطلاح، موتور شما رو سرِ صبح روشن کنه. این تنوع رنگی رو می تونین در لوازم و وسایل جورواجور آشپزخانه و به ویژه در اشیای تزیینی و هنری هم به کار بگیرین.

۸. راحتی و برابری پذیری

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک با ۸ نکته ظریف و هنرمندانه  آموزشی

همه این نکات، از طراحی و چیدمان گرفته تا رنگ و مصالح، به ما در بزرگ تر نشون دادنِ فضای آشپزخانه کمک می کنن؛ اما بعضی وقتا باید قبول کنین که آسایش و راحتی از همه چیز مهم تره و دستکاری بیشتر از حد در طراحی داخلی دکوراسیون آشپزخانه کوچیک لزومی نداره.

شاید بعضی وقتا بهتر باشه فقط خیلی راحت و دسترسی وسایل و وسایل آشپزی فکر کنین. ، هنگام دکورکردنِ فضایی کوچیک، همیشه لازم نیس که اندازه اتاق رو از راه تغییر در عناصر معماری داخلی بزرگ کنین. بعضی وقتا با استفاده از عناصر معماری موجود می تونین فضایی قشنگ و دنج طراحی کنین.

پس، به جای اجراِ ترفندهایی واسه بزرگ کردن فضا، آشپزخانه ی کوچیک تون رو همون گونه که هست قبول کنین و به جای دلبازی و روشنی، بر طراحی فضایی گرم و صمیمی تمرکز کنین. شاید طراحی یک فضای تنگِ دونفره، موقعیتی دلچسب تر از یک فضای وسیع جفت و جور کنه؛ بازم که کاربرد یک رنگ تیره و غلیظ هم می تونه فضایی خاص و خاطره انگیز بیافریند. از طرف دیگه، می تونین از وسایل و لوازم جانبی واسه بهبود کارایی آشپزخانه و هم زیبایی اون بهره بگیرین. در آخر فراموش نکنین که یک آشپزخانه ، هر قدر هم که کوچیک باشه، بازم می تونه بسیار جذاب و به یادماندنی طراحی شه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید