«فلانی ضریب هوشیش از انیشتین هم بالاتره» یا «ضریب هوشی فلانی در حد یه جلبکه»، حتما شمام از این جملات استفاده می کنین. اگه از ضریب هوشی یا همون IQ خودمون در جملات قصار مثبت یا منفی تون، استفاده می کنین و اونو به عنوان تنها نماد موفقیت و توانمندی خارق العاده بعضی از افراد میدونید، از موضوع مهم دیگری غافل هستین. بله، شما از «هوش هیجانی» غافل شدین. در سال ۱۹۹۶، دنیل گلمن (Daniel Goleman)، واسه اولین بار در کتابی به نام «هوش هیجانی» به اهمیت بالای این موضوع پرداخت. خیلی از روان شناسان هم فکر می کنن که ضریب هوشی به تنهایی تموم تواناییا و ظرفیت هوشی آدم رو بازگو نمی کنه. عوضش هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم تری در موفقیتای زندگی داره.

 

فرق ضریب هوشی و هوش هیجانی چیه؟

ضریب هوشی مهم تره یا هوش هیجانی  آموزشی

واسه بیان فرق بین ضریب هوشی و هوش هیجانی باید قبل از هر چیز به تعریف این دو بدیم. ضریب هوشی، نمره ایه که از یک آزمون استاندارد و مشخص هوشی کسب می شه و با تقسیم سن عقلی هر فرد بر سن تقویمی اون و بعد ضرب کردن این مقدار در عدد ۱۰۰، حساب می شه. پس فردی با سن عقلی ۱۵ و سن تقویمی ۱۰، ضریب هوشی ۱۵۰ رو داره. واسه احتساب ضریب هوشی، معمولا نمره هر فرد با بقیه هم سالانش هم مقایسه می شه. اما هوش هیجانی چیه؟ هوش هیجانی اندازه گیری واکنشای احساسی هر فرده. یعنی توان فرد در درک، کنترل، آزمایش و بیان احساساتش. محققانی چون جون می یر (John Mayer) و پیتر سالووی (Peter Salovey) هم مثل دنیل گلمن، نقش برجسته ای در شفاف سازی و معرفی هوش هیجانی داشتن. هوش هیجانی کاربرد زیادی در تموم علوم و فنون داره و به کمک همه افراد میاد. از رهبران کار و کاسبی تا مدیران بخشای مختلف و بقیه افراد. در ده ۹۰ میلادی، هوش هیجانی هنوز مبحثی مبهم و ناشناخته به حساب می رفت و رد پای اون تنها در مجلات علمی و آموزشی دیده می شد. اما امروز حتی در مغازه های اسباب بازی، با کالاهایی روبرو هستین که می تونن به افزایش هوش هیجانی کودک دلبند تون کمک کنن یا برنامه های آموزشی مختلفی با عنوان برنامه های تقویت مهارتای احساسی-اجتماعی (SEL) موجوده که مهارتای هوش هیجانی رو تقویت می کنن. در بعضی از مدارس آمریکا، تعلیمات احساسی-اجتماعی، یکی از مباحث اصلی آموزشیه.

هوش هیجانی مهم تره یا ضریب هوشی؟

ضریب هوشی مهم تره یا هوش هیجانی  آموزشی

در گذشته ضریب هوشی به عنوان کلید اصلی موفقیت شناخته می شد و احتمال موفقیت افراد با ضریب هوشی بالا، بسیار زیادتر از بقیه محاسبه می شد. محققان سعی می کردن رابطه بین میزان ضریب هوشی با ژنتیک و محیط رو پیدا کنن. با اینحال تعدادی از محققان منتقد شروع به تحقیق در چیزای جدید کردن. اونا باور داشتن که ضریب هوشی بالا حتما ضمانتی واسه موفقیت نیس و همه ابعاد شخصیتی یک فرد رو پوشش نمی ده. البته شکی در این نیس که واسه موفقیت، درآمد بیشتر و حتی سلامت بهتر، ضریب هوشی مناسبی لازمه، اما این نوع از هوش اصلا کافی نیس. واسه مراودات روزانه، رفت و امد با بقیه و بیان واکنشای احساسی به موقع، نیاز به یه جور دیگر از هوشه. هوش هیجانی در این مواقع به کمک شما میاد و هرچه مهارت و توانایی شما در موارد مربوط بهش بیشتر باشه، موفق تر هستین. مثلا در دنیای کسب وکار، هوش هیجانی اثرات فوق العاده مهمی از خود بر جای می ذاره. امروز، شرکتای بزرگ واسه استخدام نیروای خود از آزمونای هوش هیجانی استفاده میکردن. تحقیقات نشون میدن، افرادی که ظرفیت پنهون ی رهبری دارن، از هوش هیجانی بالایی بهره مند هستن. شاید این سؤال به ذهن تون رسیده که میشه هوش هیجانی رو تقویت کرد یا اونو یاد گرفت؟ طبق تحقیقای آماری که به بررسی برنامه های آموزشی احساسی و اجتماعی پرداخته ان، محققان فهمیدن که جواب به سؤال شما مثبته. تقریبا ۵۰ درصد از کودکانی که در برنامه های (SEL) یا برنامه های تقویت هوش اجتماعی و احساسی شرکت می کنن، وضعیت تحصیلی و معدل بهتری دارن. این برنامه ها میزان توجه و کارکرد عمومی و انضباط علم آموزان رو تغییر می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۱ مهارتی که داشتن اونا واسه رسیدن به موفقیت حیاتیه

ضریب هوشی مهم تره یا هوش هیجانی  آموزشی

نکات قابل توجه

ضریب هوشی مهم تره یا هوش هیجانی  آموزشی

  • شرکتی فعال در مورد ی بیمه، فهمیده اون دسته از کارشناسان فروش که در رقابتای مربوط به احساسات و کنترل اون مثل اعتماد به نفس، خلاقیت و همدلی با بقیه، مشکل داشتن، فروشی تقریبا برابر ۵۴۰۰۰ دلار کسب کردن. زیاد بد به نظر نمی رسه اما واقعیت اینه که کارشناسان فروش با هوش هیجانی بالاتر، فروشی بالغ بر ۱۱۴۰۰۰ دلار داشتن که اصلا با رقم قبلی قابل قیاس نیس.
  • ضریب هوشی مهم تره یا هوش هیجانی  آموزشی

  • طبق تحقیقاتی در دانشگاه کارنگی (Carnegie)، بیشتر از ۸۵ درصد موفقیت هر فرد وابسته به هوش هیجانی اون و مهارتای اون در مورد ی «مهندسی انسانی» است. مهندسی انسانی، به معنای نوع شخصیت و توانایی رابطه برقرار کردن با بقیه، توان گفتگو و رهبریه. برخلاف تصور عموم توانایی فنی و ضریب هوشی تنها ۱۵ درصد در موفقیت نقش داره. دنیل کانمن (Daniel Kahneman)، برنده جایزه نوبل باور داره افرادی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردارن و می تونن اعتماد بقیه رو بهتر جلب کنن، در فروش و کسب وکار موفق ترن؛ حتی اگه محصول یا خدمات شون در مقایسه با بقیه کیفیت کمتری داشته باشه.
  • ضریب هوشی به تنهایی کافی نیس. ترکیب اون با هوش هیجانی می تونه شما رو موفق تر و قوی تر کنه. ، روان شناسان میگن سهم ضریب هوشی در موفقیت ۱۰ درصد یا در بهترین حالت ۲۵ درصده و مابقی اختصاص به هوش هیجانی داره.

در دنیای امروز با پیشرفت و پیشرفت علوم مختلف به ویژه روان شناسی، واسه حکم دادن و قضاوت کردن درباره هوش آدما نیاز به تفکر و تفکر بیشتر داریم. باید کلیشه های عادی در مورد ی هوش رو کنار گذاشت. اهمیت صرف به علومی که مربوط به ریاضیات هستن و فراموش کردن جنبه های جور واجور روح و روان آدما بسیار نادرسته. باید قبول کرد که هوش هیجانی خیلی مهم و در بعضی موارد حتی مهم تر از ضریب هوشی در موفقیت و کامیابیه. پس این بار که خواستین در مدح یا ذم کسی از عبارات معروف اول متن استفاده کنین، حتما هوش هیجانی رو هم دید بفرمایید. مثلا به جای اینکه بگید «فلانی آی کیوش در حد تیم ملیه» می تونین بگید «بابا ای کیوت هم که مثه آی کیوت ترکونده». شاید کمی سخت به نظر می رسه، اما نگران نباشید عادت می کنین!

منبع : verywell

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید