معمولا انتظار میره که افراد بعد از تموم شدن تحصیلات شون، از مهارتای لازم واسه اداره درست زندگی و رسیدن به موفقیت بهره مند باشن، اما بعضی از مهارتای زندگی که اتفاقا لازم هم هستن، در زمان تحصیل به افراد یاد گرفته نمی شن. مهارتایی مثل مدیریت مالی و سرمایه گذاری در زندگی شخصی، منطقی فکر کردن، چگونگی کسب و ذخیره اطلاعات مفید و … مثل ی آنهاست. در این مقاله می خوایم بعضی از مهارتای زندگی رو که در عین لازم و مفید بودن، بیشتر در مدارس و دانشگاها به اونا توجه نمی شه، بررسی کنیم.

۱. گفت وگو

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

به دلیل اهمیت و تاثیرگذاری این مهارت در همه جنبه های زندگی، بیراه نیس که اونو در بالاِ فهرستِ لازم ترین مهارتای زندگی قرار دادیم. گفت وگو با همکاران، رئیس، دوستان، همسر، آشنایان و … هریک قانون و آداب خاص خود رو می خواد. الان به دلیل گستردگی استفاده از شبکه ها ی اجتماعی به ویژه بین جوونا و هم روشای خاص ایجاد رابطه در اونا مثل پیامک زدن، ارسال ایمیل و پست در رسانه های اجتماعی، افراد کمتر با هم صحبت می کنن. واسه همین نسل امروزی رو میشه «نسل بی صدا» نامید. اما نتیجه این پیشرفت تکنولوژی، واقعا نداشتن مهارت کافی واسه ایجاد رابطه با بقیه، تنها شدن و کاهش رشد اجتماعیه. اینطوری فرصت استفاده از تجربیات بزرگ ترها، لذت عاطفی گفت وشنود با بقیه و درس گرفتن از اشتباهات اونا از دست میره.

به موقع سخن گفتن و به موقع گوش دادن در محیط کار یا در مورد بقیه افراد، مهارت ارزشمندیه که نیازمند یاد گرفتن هنر گفت وگوست و یادگیری این هنر، جز با گفت وگو با بقیه افراد، ممکن نیس.

۲. تفکر

در اجرای مسئولیتایی که در زندگی قبول می کنیم با شروط و قیدهای زیادی روبرو میشیم که باید اونا رو در تصمیمات خود دید کنیم. تصمیمات ما در دنیای واقعی، عواقبی جدی دارن که بعضی از اونا بی معطلی و بعضی هم با تأخیر بر زندگی ما و بقیه اثر می ذارن. در پیش گرفتن تصمیمات درست فرق بین شکست و پیروزی یا خوش حالی و پشیمانیه. تصمیم گیری درست، نیازمند توانایی تفکر و اندیشیدن به سناریوها و گزینه های مختلفیه که ناگزیر، پیشِ رویِ ما قرار میگیره.

معلمان در دوره تحصیل، علم آموزان خود رو در مورد ی اطلاعات خاصی مورد امتحان قرار میدن، اطلاعاتی که علم آموزان فقط واسه امتحان و در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره می کنن. حتی در دروس مفهومی مثل ریاضی، تنها به حفظ فرمولا و اعداد اکتفا می شه بدون اینکه دلیل ایجاد فرمول بررسی شه. وقتی علم آموزان قبول می کنن واسه مسئله خاصی، راه حل خاصی هست و واسه یافتن راه حلای جدید، فکر نمی کنن، تفکر موافق و غیرپویا به جای تفکر خلاق در اونا تقویت می شه.

۳. مدیریت پول

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

اینکه بدونیم چیجوری پول خود رو مدیریت کنیم، چه موقع پس انداز کنیم و چه موقع سرمایه گذاری، مهارت مهمی در زندگی شخصیه. دوره های حسابداری، مدیریت مالی و کسب وکار هم بیشتر فراگیران رو واسه حضور در بازارکار آماده می کنن و به آموزش مهارتای لازم واسه مدیریت مالی در زندگی شخصی نمی پردازند. در دوره های تکمیلی و مقاطع تحصیلی بالاتر هم به افراد یاد گرفته نمی شه که چیجوری مسائل مالی خود رو مدیریت کنن. مثلا چیجوری یک شرکت بسازن، چه جوری واسه سرمایه گذاری برنامه ریزی کنن یا پرداخت مالیات و … به چه صورتی انجام می شه. این درحالیه که ارزش این اطلاعات رو میشه به فرق بین شکست و موفقیت تعبیر کرد.

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

۴. انتخاب همسر

عاشق شدن، ازدواج و تشکیل خونواده یکی از مراحل مهم زندگی هر انسانه. واسه انتخاب فرد مناسب به عنوان همسر، باید معیارهایمان رو بشناسیم و تشخیص بدیم که چه کسائی واسه ما مناسب نیستن. ضمنا خودمون هم باید یاد بگیریم همسر خوبی باشیم. گرچه میشه از راهنماییای معلمان و دوستان در این مورد استفاده کرد ولی عموما مهارت انتخاب همسر، یکی از لازم ترین مهارتای زندگیه که به افراد آموزش داده نمی شه. نداشتن این مهارت و کورکورانه رابطه برقرار کردن، بعضی وقتا افراد رو در دام مشکلات زندگی مشترک و … گرفتار می کنه.

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی
لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

۵. زنده ماندن بدون موبایل و تبلت!

همه گیر شدن استفاده از شکلای مختلف تلفنای هوشمند، تبلتا و کتابخوانا باعث شده که افراد در انجام خیلی از کارای روزمره ی خود از خوندن ساعت گرفته تا خوندن کتاب، به موبایل شون وابسته باشن، طوری که اگه یک روز به موبایل خود دسترسی نداشته باشن، زندگی شون فلج می شه. یکی از مهم ترین مهارتای زندگی اینه که خودمون رو عادت بدیم بدون استفاده از این تکنولوژی، قادر به انجام کارامون باشیم. مثلا واسه مطالعه، فقط سراغ کتابای الکترونیکی نرویم. جدا از اینکه اینکه نسخه الکترونیکی خیلی از متون قدیمی و مهم موجود نیس و با وابستگی به کتابای الکترونیکی، خودمون رو از لذت خوندن این متون محروم می کنیم.

۶. تعمیر بعضی از وسایل منزل

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

آشنایی کلی با بعضی از مهارتای زندگی مثل مهارت لوله کشی، مهارتای الکتریکی، نجاری، نقاشی منزل و … می تونه در مواقع لازم بسیار به ما کمک کنه و باعث صرفه جویی و کاهش هزینه های زندگی شه. بهتره با ابزارآلات موردِنیاز واسه هرکاری مثلا شکلای مختلف آچارها آشنا باشیم و طرز کار اونا رو بدونیم. می تونیم با استفاده از مهارت باغبانی و گُل کاری، خونه رو به فضای دلپذیرتری واسه خود و دور و بریا مون تبدیل کنیم. در کنار تموم این مهارت ها خوبه واسه نگهداری بهتر منزل خود، از شکلای مختلف خدمات بیمه آگاهی داشته باشیم تا بهترین پوشش بیمه رو واسه حفظ و نگهداری محل زندگی مون جفت و جور آوریم.

۷. مسائل فنی مربوط به خودرو و بیمه اون

در حال رانندگی با خودروی خود هستین که یهو به خاطر یک اشکال فنی کوچیک، ماشین از حرکت وای میسته و مجبور میشید خیلی وقت در گوشه جاده متوقف شید. این درحالیه که اگه درباره مسائل مربوط به نگهداری و تعمیر خودرو اطلاعاتی داشتین، به این وضعیت دچار نمی شدید. مهارتایی مثل عوض کردن روغن بعد از طی فاصله های طولانی، تنظیم باد تایرها، تشخیص زمان عوض کردن یک لاستیک و … واسه هرکسی که رانندگی می کنه لازمه و میشه اونو به عنوان یکی از مهارتای زندگی در دوره تحصیل به علم آموزان آموزش داد.

اینکه چه خودرویی طبق کارکرد و ضریب امنیت اون واسه خرید مناسبه، از نظر اقتصادی چه خودروهایی واسه فروش دوباره به صرفه تر هستن و … از دیگر اطلاعاتیه که به افراد آموزش داده نمی شه.

واسه حفظ خود و بقیه از نتایج تصادفات احتمالی، باید از شکلای مختلف پوششای بیمه، مقدار و نحوه ی پرداخت ضرر اونا آگاهی داشته باشین تا بتونین مناسب ترین پوشش بیمه رو واسه خودرویتان انتخاب کنین. مهارتی که در عین مفید بودن واسه بیشتر افراد جامعه، در برنامه آموزشی مدارس جایی نداره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شبکه سازی؛ باید و نبایدهای ایجاد رابطه موثر با بقیه 

۸. آشپزی

آشپزی و تهیه ی غذای سالم در خونه، یکی از سودمندترین مهارتای زندگی واسه حفظ سلامتیه. با آشپزی در خونه، امکان کنترل کیفیت و بهداشت مواد ساده و ظروف جفت و جور می شه. میشه غذا رو متناسب با رژیم غذایی هر فرد تهیه کرد. از اینا گذشته از نظر اقتصادی نسبت به تهیه ی غذا از رستوران و آشپزخانهای بیرون هم به صرفه تره. با وجود اونکه کتابا، فیلما و دوره های آموزش آشپزی زیادی پیدا می شه، ولی لازمه نکات بهداشتی و ایمنی و اصول ساده ی طبخ غذا به همه علم آموزان آموزش داده شه.

۹. آداب و رسوم

در جامعه ی بافرهنگ امروزی، آشنایی با آداب و رسوم و رفتارهای برابر با عرف جامعه، مثل لازم ترین مهارتای زندگیه که به کاربردن اونا باعث بهتر شدن روابط و ایجاد احساس خوب در رفت و امد با خونواده، آشنایان، دوستان، همکاران و … می شه. مبادی آداب بودن فقط به گفتن چند کلمه احترام آمیز مثل لطفا، متشکرم و … ختم نمی شه. افرادی که در تعاملات اجتماعی موفق عمل میکنن، نسبت به تموم افراد رفتاری همراه با ملایمت و احترام دارن و واسه همه ارزش قائل می شن. فراگرفتن آداب رفت و اومد و عرف هر جامعه ای، نشون دهنده ی احترام به ارزشای اون جامعه س. واسه همین قبل از سفر به هر منطقه ای، بهتره تا حدودی آداب و رسوم اونجا رو یاد بگیریم تا دچار مشکل نشیم.

۱۰. پیدا کردن شغل

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

افراد با دو هدف به تحصیل می پرازن:

  1. بهبود ظرفیتای داخلی و باخبر شدن از علمای موجود؛
  2. آماده شدن به عنوان نیروی کار واسه مشارکت در امور جامعه و اداره زندگی.

اما پیدا کردن شغل مناسب، نیازمند مهارته. روش خواسته دادن واسه یک موقعیت شغلی، نحوه نوشتن رزومه کاری و نامه ی خواسته، چگونگی جواب دادن به سوالات مصاحبه استخدامی و بایدها و نبایدهای فنون گفتگو موقع قراردادهای استخدام و … مثل لازم ترین مهارتای زندگیه که بهتره افراد در دوره تحصیل با اونا آشنا شن. مثلا با جفت و جور آوردن یک مصاحبه ی ساختگی، علم آموزان می تونن با شرایط مصاحبه آشنا شن و نکات مفید و تعیین کننده در یک مصاحبه رو بیاموزند جدا از اینکه اونکه از تجربیات همدیگه هم بهره ببرن.

۱۱. دفاع شخصی

البته امیدواریم هیچ وقت کسی مجبور نشه از فنون دفاع شخصی استفاده کنه، اما بعضی وقتا پیش میاد که خطری از طرف بعضی افراد، زندگی آدم رو تهدید می کنه. در این شرایط مهارتای یاد گرفته شده در کلاسای دفاع شخصی می تونه به ما کمک کنه که از زندگی خود و بقیه محافظت کنیم. به نظر می رسه گنجاندن این مهارت در آموزشای مدرسه ای مفید باشه. به ویژه خانوما بهتره با این فنون آشنا باشن تا بتونن در مواقع لازم، از خود دفاع کنن.

۱۲. درس گرفتن از شکستا

راه و روش جدید نظام آموزشی که بیشتر به دنبال حفظ اعتماد به نفس در افراده، باعث شده که علم آموزان معنی شکست رو خوب درک نکنن، چه رسد به اینکه بخوان از اون درس بگیرن! دیگر معنی برنده و بازنده حتی در رقابتای ورزشی هم کمرنگ شده. با این روش علم آموزان همیشه به نتیجه متوسط راضی می شن و قدرت خطر پذیری و انگیزه واسه سعیِ بیشتر، در اونا کاهش پیدا میکنه. در دنیای بیرون از مدرسه، اینجور جوّی برقرار نیس. وقتی علم آموزان وارد جامعه می شن، کسی به فکر حفظ اعتماد به نفس اونا نیس و نتیجه کارکرد ضعیف شون در محیط کار، ممکنه به اخراج اونا منجر شه. پس بهتره علم آموزان شکست رو هم بفهمن و مهارت رویارویی با شکست رو یاد بگیرن. درس گرفتن از شکستا روحیه ی سرسختی، ابتکار و استواری در فرازونشیبای زندگی رو در افراد ایجاد می کنه.

۱۳. کمکای ساده

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

حادثه در هر لحظه از زمان ممکنه اتفاق بیفته و اگه به علم کمکای ساده مسلط باشیم، می تونیم اقدامات مؤثری واسه نجات جون خود و دور و بریا مون بکنیم. موقع اتفاق حوادث شدید، داشتن مهارتایی مثل زنده کردن قلبی و ریوی، فرق مرگ و زندگیه. با انجام اقدامات ساده قبل از رسیدن تیم پزشکی، می تونیم از طولانی شدن زمان پاسخگویی به درمون و پیچیدگیایی که ممکنه در مراحل ی درمون رخ بده، جلوگیری کنیم.

دانستن علائم ساده ی صدمات مغزی، سرمازدگی و گرمازدگی، کم آبی بدن، قطع تنفس و … مهارت بسیار ارزشمندیه که می تونه به نجات جون یک آدم کمک کنه. آشنایی با روش انجام زنده کردن قلبی-ریوی (CPR)، روش ضدعفونی و پانسمان کردن یک زخم طوری که عفونت نکنه، «مانور هایملیخ» (خارج کردن جسم از مجاری تنفسی افراد واسه پیشگیری از خفگی) و روش استفاده از تورنیکه یا رگ بند و … مثل اقدامات مهم در کمکای ساده هستن که یاد دادن اون به علم آموزان در مدارس ضروریه.

۱۴. مدیریت زمان

لازم ترین مهارتای زندگی که در مدرسه یاد نمی گیرید  آموزشی

در زمان تحصیل معلمان از علم آموزان توقع دارن که تکالیف درسی خود رو در مدت زمان مشخص و محدودی بکننن، اما مدیریت زمان رو به اونا یاد نمی دن. مدیریت زمان نه تنها در زمان مدرسه، بلکه در دوره بزرگ سالی هم یک مهارت مهم و ضروریه.

هنگامی که فرد، خونواده تشکیل می ده و درگیرِ بزرگ کردن بچه ها، شغل و … می شه تا زمان بازنشستگی، واسه انجام حجم خیلی از کارا زمان کمتر و کمتری در اختیار داره. خیلی از ما از تقویما و یادآورهای موجود روی گوشیای هوشمند استفاده می کنیم. الان اپلیکیشنای مخصوصی واسه مدیریت زمان ساخته شدن که با دانلود و نصب اون روی گوشی همراه تون، می تونین زمان رو بهتر مدیریت کنین. اما روی هم رفته آموختن روش مدیریت زمان، واسه انجام حجم مشخصی از کارا، مهارت ارزشمندیه که جای اون در برنامه آموزشی مدارس خالیه.

۱۵. آشنایی با قوانین

اگه قانونی حمایت ی اجرایی داشته باشه، بی توجهی بهش از طرف فرد قانون شکن، دور از چشم مسئولین نمیشه. علم آموزان باید به عنوان یک شهروند با قوانینی که بر زندگی روزمره ی اونا اثر داره، تا حدودی آشنایی داشته باشن و نتایج قانون شکنی رو بدونن. مثلا ورود بی اجازه به یک جای، جرم حساب می شه؟ قانون بدهی چیه؟ تزئین ماشین یک دوست، تخریبِ مالِ غیر در نظر گرفته می شه؟ فردی که بازداشت می شه از نظر قانونی از چه حقوقی برخورداره؟ و بسیاری موارد دیگر که باید واسه افراد بازگو شن تا اونا رو واسه ورود به جامعه آماده تر کنن.

منبع : successfulstudent

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید