پیش از اونکه درخصوص شورای رقابت و وظایف اون توضیح بدیم، شاید بهتر باشه که اشارات مختصری درخصوص رقابت و حقوق رقابت داشته باشیم.

همه ما میدونیم که در بخش ی تجارت و اقتصاد، یکی از عناصر لازم و اساسی در بروز رفتارهای اقتصادی، رقابت فعالان این بخش با یکدیگره؛ رقابت باعث افزایش کیفیت و ارائه جنسا با قیمت مناسب می‫شه. بحث رقابت تنها مربوط به زمان معاصر نیس، از زمانی که تجارت به وجود اومده رقابت هم وجود داشته و روش‫های ضدرقابتی مزاحم رقابت و تجارت بوده‫ان؛ مثلا در زمان قدیم هم بعضی تجار جنسا رو به مقدار زیادی خریداری و انبار می‫کرده‫ان تا زمانی که به بازار آزاد دسترسی یافتند، اونا رو با قیمتی بالاتر به فروش برسانند و این نمونه ای از اقدام غیررقابتی حساب می شه.

 

همه دولتا به دنبال حصول بازار رقابتی در کشور خود هستن، یکی از مهم ترین وسیله ها واسه رسیدن به این مهم «قوانین رقابتی» است. البته وجود قوانین و مقررات رقابتی به تنهایی کافی نیس و باید مرجعی واسه شناسایی اعمال ضدرقابتی و متخلفین وجود داشته باشه. در ایران مقررات رقابت و روش‫های ضدرقابتی واسه اولین بار در فصل نهم قانون اجرای سیاستای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی پذیرفته شده ۱۳۸۷ پیش بینی شد.

فصل نهم قانون نامبرده اول روش‫های ضدرقابتی رو به طور کامل طی مواد ۴۳-۵۲ برشمردهه (بحث الان ما فعلا توضیح این روش‫ها نیس) و بعد در ماده ۵۳ شورای رقابت ترکیب اونو مشخص کرده. شاید آشنایی با اعضای این شورا خالی از لطف نباشه. طبق بند الف ماده ۴۵ قانون اجرای سیاستای اصل ۴۴، ترکیب اعضای شورا به توضیح ذیله:

 1. سه نماینده ی مجلس از بین اعضای کمیسیونای اقتصادی، برنامه و بودجه، محاسبات و صنایع و معادن، و از هر کمیسیون یک نفر به انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر.
 2. دو نفر از قضات دیوان عالی کشور به انتخاب و حکم رئیس قوه ی قضائیه.
 3. دو صاحب نظر اقتصادی برجسته به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و حکم رئیس جمهور.
 4. یک وکیل برجسته و آشنا به حقوق اقتصادی به پیشنهاد وزیر دادگستری و حکم رئیس جمهور.
 5. دو صاحب نظر در تجارت به پیشنهاد وزیر بازرگانی و حکم رئیس جمهور.
 6. یک صاحب نظر در صنعت به پیشنهاد وزیر صنایع و معادن و حکم رئیس جمهور.
 7. یک صاحب نظر در خدمات پایه ای به پیشنهاد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و حکم رئیس جمهور.
 8. شورای رقابت چیه و چه وظایفی داره؟ " آموزشی

 9. یک متخـصص امور مالی به پیشـنهاد وزیر امور اقتـصادی و دارایی و حکم رئیس جمهور.
 10. یک نفر به انتخاب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران .
 11. یک نفر به انتخاب اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران .

وظایف شورا طبق مواد قانونی

شورای رقابت چیه و چه وظایفی داره؟ " آموزشی

 1. مهم ترین وظیفه ی شورای رقابت تشخیص روش‫های ضدرقابتی و برخورد با خاطیانه؛ حتی حقوق و امتیازات انحصاری به دلیل مالکیت فکری نباید موجب نقض رقابت شه، پس مواد ۵۱ و ۶۲ قانون اجرای سیاست‫های اصل ۴۴ وظایفی برعهده ی شورا قرار داده؛ اونقدر که ماده ۶۲ قانون نامبرده بیان می‫کنه: شورای رقابت، تنها منبع رسیدگی به روشای ضدرقابتیه و مکلفه تا رأساً یا طبق شکایت هر شخصی مثل حقیقی یا حقوقی ازجمله دادستان کل، دادستان محل، دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور، تنظیم کنندهای بخشی، سازمانا و نهادهای وابسته به دولت، تشکلای صنفی، انجمنای حمایت از حقوق مصرف کنندگان و دیگر سازمانای غیردولتی، بررسی و تحقیق درخصوص روشای ضدرقابتی رو شروع و در چهارچوب ماده ۶۱ (ماده ۶۱ درخصوص ضمانت اجراها و جریمه هاییه که ممکنه از طرف شورا واسه خطاکار در پیش گرفتن شه) تصمیم بگیره.
 2. طبق مواد ۴۷ و ۴۸ قانون اجرای سیاستای اصل ۴۴، اول اینکه هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق نداره تا سرمایه و سهام بقیه شرکت‫ها و بنگاه‫ها رو به نحوی که در رقابت اخلال بسازه، تملک کنه، و بعد مواردی در متن قانون اشاره شده که در این موارد ترکیب شرکتا ممنوع هست و بعد یکی از وظایف شورا رو اون دانسته که درصورتی که شرکتا قصد ترکیب داشته باشن و دودلی کنن که مشمول ممنوع بودنای مواد ۴۷ و ۴۸ می شن یا نه، از شورا کسب تکلیف کنن و شورا موظفه تا ظرف یک ماه به اونا جواب هد.
 3. آزمایش وضعیت و تعیین محدوده بازار جنسا و خدمات مربوط به مواد ۴۴ تا ۴۸.
 4. تهیه و ابلاغ راهنماها و دستورالعملای لازم به خاطر اجرای این فصل و دستورالعملای داخلی شورا.
 5. ارائه نظرات مشورتی به دولت واسه تنظیم پیشنهادات موردنیاز.
 6. تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار جنسا و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۱ ماسک صورت واسه پوست خشک؛ درمان خونگی خشکی پوست

پس از اینکه با وظایف شورای رقابت آشنا شدیم باید به نحوه ی طرح شکایت در شورا بدیم. در این مورد باید گفت که شما باید واسه شروع شکایت به سایت «مرکز ملی رقابت» به آدرس الکترونیک http://www.nicc.gov.ir مراجعه و طبق راهنمایی‫های مندرج در سایت شکایت خود رو ثبت کنین. و البته اگه قصد دارین تا لایحه تکمیلی، توضیحی یا مدارکی رو غیر از اون چیزی که در سایت ثبت کردین و واسه اون کد رهگیری دریافت کردین، ارائه بدین، باید مدارک رو به آدرس شورا و مرکز ملی رقابت پست کنین چون که حضورا مدرکی رو از شما دریافت نمی‫کنن. آدرس شورا و مرکز ملی رقابت:

آدرس: شهرک غرب، خیابون ایوانک، خیابون زرافشان شمالی، ساختمان شماره ٧۵

کدپستی: ١۴۶٧٨٧٣٣١٣

تلفن: ٨٨٣۶٩۵۴٧ – ٨٨۰٨٨۴٣٢

فکس: ٨٨٣۶٩٢۵۴

تهیه شده در: chetor.com


۱

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید