شستشوی گوش روشی عادی واسه خارج کردن جرمِ (wax) اضافی و مواد خارجی از گوشه. گوش به طور طبیعی واسه حفاظت و چرب کردن خود، جرم ترشح می کنه تا مواد اضافی از گوش خارج شن و مانع از رشد باکتریا شه. در شرایط طبیعی میزان ترشح جرم گوش تحت کنترله. تولید بیش ازحد جرم یا سفت شدن اون می تونه باعث بسته شدن گوش شه و درنتیجه گوش درد، زنگ زدن گوش یا کاهش شنوایی رو به همراه داشته باشه. در این مطلب نکات کامل تری دررابطه با شستشوی گوش و روشای انجام اون آورده شده. با ما همراه باشین.

 

هدف از شستشوی گوش

گوش به ویژه در قسمت راه و پرده ی گوش (پرده ی صماخ)، بسیار حساسه. تولید بیشتر از حد جرم، در طول زمان، می تونه باعث آسیب به این قسمتا شه و ممکنه روی شنوایی شما اثر بزاره. خارج کردن جرمِ اضافی بااستفاده از شستشوی گوش می تونه خطر آسیبای به دلیل جرم رو کم کنه. بعضی مواقع مواد خارجی مثل غذا، حشرات و سنگای کوچیک می تونه وارد گوش شه. دراین مواقع باید قبل اینکه این مواد به بخشای عمیق تر گوش وارد شن یا به کانال شنوایی آسیب بزنن، بدون خطر و سریع خارج شن. تولید جرم می تونه به خروج مواد خارجی از گوش کمک کنه، اما سریع ترین روش، شستشوی گوشه. شستشوی گوش باید به وسیله دکتر یا در خونه و با استفاده از وسایل مخصوصِ شستشو انجام شه.

روند شستشوی گوش

شستشوی گوش و خطرات احتمالی اون " آموزشی

دکتر قبل از انجام شستشوی گوش، درون گوش شما رو بررسی می کنه تا مطمئن شه که علائم تشخیصی، به دلیل تولید جرمِ اضافی یا وجود مواد خارجی ایجاد شده و مسئله جدی تری وجود نداره.

دکتر با وارد کردن دستگاه مخصوصی به نام اتوسکوپ (otoscope) به درون گوش شما می تونه وجود جرمِ اضافی رو تشخیص بده. اتوسکوپ نوری رو داخل گوش می تاباند و تصویر رو بزرگ نمایی می کنه.

اگه مشکل، تجمع جرم باشه، دکتر در مطب خود با ابزاری مثل به سرنگ گوش تون رو شستشو می ده. این وسیله آب یا ترکیبی از آب و نمک رو با فشار وارد گوش می کنه تا جرم خارج شه. شاید از ورود آب به داخل گوش تون یا قرار دادن گوش در نزدیکی ظرف مخصوص احساس ناراحتی کنین.

واسه شستشو در خونه باید وسایل رو بخرین تا بتونین بدون خطر گوش تون رو تمیز کنین. عادی ترین روش استفاده از قطره چکان واسه ریختن روغن بچه، روغن معدنی یا داروهای مخصوص به درون گوشه تا جرم نرم شه. روند انجام این کار به شکل زیره:

  • دو سه بار در روز، چند قطره از داروی دلخواه رو داخل گوش بریزین و این کار رو تا چند روز ادامه بدین.
  • بعد از اینکه جرم نرم شد، به وسیله سرنگ، آب (دمای اتاق یا کمی گرم تر) یا محلول آب و نمک رو با فشار به گوش وارد کنین تا جرم خارج شه.

اخطار: بهتره این کار به وسیله دکتر مجرب و در مطب انجام شه. فراموش نکنیم که گوش یکی از اعضای حساس و مهم بدنه و باید در نگهداری و تمیز کردن اون احتیاط کرد.

خطر شستشوی گوش

اگه پرده ی گوش یا مجرای گوش تون آسیب دیده یا مریضیِ مربوط به ضعف دستگاه ایمنی دارین، بهتره از شستشوی گوش (چه در خونه و چه به وسیله دکتر در مطب) پرهیز کنین. اگه در مجرای گوش تون عفونت فعالی دارین، نباید گوش تون رو شستشو بدین. گرچه شستشوی گوش روشی رایجه، اما خطراتی داره که در زیر اشاره شده:

عفونت گوش

عفونت گوش خارجی و مجرای شنوایی یکی از مشکلات عادی شستشوی گوشه. آسیب ی احتمالی دیگر، عفونت گوش میانیه که این نا آرومی هم می تونه به وسیله عفونت در بخش میانی گوش به وجود بیاد.

سوراخ شدن پرده ی گوش

سوراخ شدن پرده ی گوش از مشکلات احتمالی دیگر شستشوی گوشه. در بعضی مواقع شستشوی گوش می تونه برعکس بکنه و جرم رو بیشتر فشرده کنه. این کار خارج کردن جرم رو سخت تر می کنه و بیشتر به پرده ی گوش فشار وارد می شه و خطر سوراخ شدن پرده رو افزایش می ده. در بعضی مواقع مایع درون مجرای گوش به دام می ا فتد و فشار رو به حدی بالا می بره که می تونه باعث پارگی پرده ی گوش شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شکایت از وکیل در چه شرایطی امکان پذیره؟ 

مشکلات دیگر

در موادر نادری، مشکلات دیگری رخ می ده، مثل:

  • سرگیجه، در این حالت احساس می کنین که اتاق دور شما می چرخد (این حالت معمولا موقته)؛
  • ناشنوایی، که می تونه موقت یا دائمی باشه.

ازآنجایی که تجمع جرم در درازمدت مضره یا می تونه درنتیجه ی مریضیای دیگر ایجاد شه، اگه بعد از علاجای خونگی علائم برطرف نشد، به دکتر مراجعه کنین. شاید باید از روشای دیگری واسه درمون استفاده شه یا به یک متخصص گوش مراجعه کنین. اگه گوش تون با استعداد تولید جرم باشه، متخصص واسه تون سمعک تجویز می کنه. به یاد داشته باشین که واسه خارج کردن جرم گوش نباید از گوش پاک کن استفاده کنین؛ چون این وسیله، جرم رو بیشتر در خلاف جهت و به طرف راه و پرده ی گوش فرو می بره.

مشکلات جانبی

شستشوی گوش و خطرات احتمالی اون " آموزشی

خیلی از افراد مشکلات جانبی شستشوی گوش رو تجربه می کنن. این مشکلات مثل مشکلات اصلیِ ذکرشده در بالا جدی نیستن، اما می تونن باعث ناراحتی شن. این مشکلات شامل موارد زیره:

  • سرگیجه ی موقت؛
  • ناراحتی یا درد در مجرای گوش؛
  • زنگ زدن یا وزوز گوش.

این مشکلات جانبی کوتاه مدت هستن و معمولا بعد از چند روز برطرف می شن. اگه به جای بهتر شدن احساس درد یا ناراحتی به مرور بیشتر شد یا علائم دیگری داشتین، در اولین فرصت به دکتر مراجعه کنین. اگه درد شدیدی رو تجربه کردین، خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین، چون ممکنه این درد به دلیل سوراخ شدن پرده ی گوش یا آسیبای دیگر گوش ایجاد شده باشه.

علاجای جانشین

چندین درمون جانشین هست که میشه به جای شستشوی گوش از اونا استفاده کرد. اگه هر یک از عوامل خطرساز اشاره شده در بالا رو در خودتون می ببینن، هیچ کدوم از این روش ها رو امتحان نکنین.

روغنای طبیعی

روغن زیتون، روغن بچه و روغن معدنی به عنوان عادی ترین علاجای جانشین به جای شستشوی گوش استفاده می شه. چند قطره روغن رو درون مجرای گوش بریزین تا جرم نرم شه. این روغنا معمولا تحریک کننده نیستن. بعداز اینکه روغن چند دقیقه در محل موند و گوش رو خیس کرد، می تونین دراز بکشین و گوش تون رو روی پارچه ای نرم بذارین تا روغن خارج شه.

آب نمک

آب نمک هم می تونه به عنوان قطره ی گوش واسه نرم کردن و ازبین بردن جرم گوش استفاده شه. قبل اینکه دراز بکشین تا آب نمک خارج شه، اجازه بدین تا آب نمک به مدت ۳ تا ۵ دقیقه درون گوش بمونه. گوش و هر نوع جرمی رو که در مجرای گوش خارجی هست، با پارچه ای نرم پاک کنین.

ترکیبا و محلولا

استفاده از اکسیژن پراکسید و مخلوطی از سرکه و الکل درمون جایگزینیه که می تونه واسه ازبین بردن جرم گوش استفاده شه. این مواد می تونه جرم گوش رو نرم کنه. این مواد معمولا به عنوان درمون ایمن و مؤثر استفاده می شن، ولی با اینکه در این روش پرده ی گوش سالم می مونه، اما ممکنه واسه بعضی از افراد تحریک کننده باشه.

اخطار: استفاده از شمع خطرناکه

به یاد داشته باشین که این نوع از درمون پیشنهاد نمی شه. در گذشته از شمع واسه شستشوی گوش استفاده می کردن. در این روش، فردی یک جسم توخالی رو به همراه شمعِ روشن به درون مجرای گوش وارد می کرد. از نظر تئوری، گرما شعله یک فضای خلأ رو ایجاد می کنه و باعث می شه تا جرم گوش به شمع بچسبد. این روش مؤثر نیس و می تونه باعث آسیبای بیشتر مثل انسداد مجرای گوش و سوراخ شدن پرده ی اون شه. خطر سوختگی رو داره.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید