وقتی جی. کی. رولینگ (J.K. Rowling)، نویسنده ی داستانای هری پاتر، گفت: «خوشبختی در تاریک ترین لحظات زندگی سراغ آدم میاد، کافیه ناامید نشید و خواهان نور باشین»، دقیقا به هدف زد! بعضی وقتا باید به اعماق ناامیدی فرو برید تا انرژی لازم واسه اوج گرفتن رو پیدا کنین. اگه می خواید در اوج ناامیدی و احساس یأس، زندگی جدیدی رو شروع کنین، باید اصلاحات و تغییراتی انجام بدین که به شما این امکان رو بده تا درآمد ثابتی داشته باشین، عادات بد رو ترک کنین و تفکر پویا داشته باشین. اگه طی این مراحل، مراقب جسم و روح تون باشین، شروع دوباره واسه تون ساده تر میشه. در این نوشته می تونین با ۲۱ پیشنهاد موثر واسه شروع دوباره زندگی آشنا شید.

روش اول: نیازای ساده تون رو جواب بدین

۱. کمی آه و ناله و گریه و زاری کنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

بله درسته، این اولین قدم واسه دوباره شروع کردنه. شما نمی تونین نسبت به احساس خود بی خیال نسبت به موضوع باشین. سرکوب احساسات فقط باعث می شه بعدا منفجر شید. تأیید و قبول کردن احساسی که دارین به شما انرژی می ده تا کاری انجام بدین. درک شرایط و اینکه واقعا بخواهید از اون خارج شید، تنها راه شکست دادن اون شرایطه. پس دودلی نداشته باشین، آه و ناله کنین و غُر بزنین، احساس درون تون رو بیرون بریزین و نارضایتی خود رو اعلام کنین.

 • حتما میدونید کسائی که رژیم غذایی می گیرن، یک همراه یا هم رزم هم واسه خودشون انتخاب می کنن و اجازه میدن همه بدونن قراره چه اتفاقی بیفته و چه می خوان بکنن. دلیلش هم نیاز به حمایت داشتن و جوابگو بودنه. اینجا هم دقیقا همون اصل صدق می کنه. حتی اگه یک نفر رو پیدا کنین که دوست و همراه شما باشه و بتونین بهش تکیه کنین و اونم تشویق تون کنه تا از ادامه راهی که در پیش گرفتین سرباز نزنید، بسیار عالیه. همه ما به حمایت شدن نیاز داریم.

۲. به خودتون استراحت بدین

واقعیت اینه که دقیقا همین الان شما نیاز به استراحت دارین. بعضی وقتا فقط باید زندگی رو متوقف کرد. تا جایی که واقعا امکان داره هیچ کاری نکنین، کیت کت تون رو بخورین و واسه زمان کوتاهی دست به هیچ کاری نزنید و متوقف شید! واسه تقلاها و نبردهای پیش رو، انرژی جمع کنین و به زندگی نشون بدین کی رئیسه!

 • اگه شاغل هستین شاید لازم باشه چند روزی مرخصی بگیرین، فقط چند روز، نه به مدت طولانی که خطر از دست دادن کارتون تهدیدتان کنه! یک یا دو روز واسه رسیدگی به خودتون و آرامش و تمرکز کافیه. الان همه چیز مربوط به خودِ شماس!
 • شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

۳. درآمد ثابتی داشته باشین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

بدون شک نیازهایی هست که همه آدما دارن. واسه بیشتر ما، این نیازها شامل داشتن پول واسه تهیه ی غذا و بقیه احتیاجات اولیهه. بله، درسته، شما در جیب تون پول دارین، اما واسه پیشرفت در این مجموعه مراتب و امکان فکر کردن به تغییرات نیاز به درآمد ثابت و مطمئنی دارین.

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

 • خلاصه اینکه اگه بیکار هستین، دنبال یک شغل مناسب برید. شاید لازم باشه ۴۰ ساعت در هفته وقت بذارین تا دنبال یک کار مناسب بگردید. در اقتصاد دنیای امروز، شاید یافتن شغل مناسب کار راحتی نباشه، اما امکان پذیره. هیچ فرصتی رو از دست ندین و با هوشیاری و دقت کامل همه احتمالات رو بررسی کنین.

۴. تحصیلات تون رو کامل کنین

اگه تحصیلات دانشگاهی تون رو آزاد کردین، حتما تمومش کنین. واسه یافتن شغل مناسب، مطمئنا به مدرک هم نیاز دارین. با داشتن مدرک، انتخابای بیشتر و بهتری پیش رو دارین و احساس بهتری هم نسبت به خودتون پیدا می کنین، چون موفق شدین کاری رو به انجام برسونین. گذشته از همه اینا، احساس ناامیدی، فقط یک وضعیت روحیه. تکمیل تحصیلات دانشگاهی می تونه نگاه تون رو کلا به خاطر این بهش رو کنه.

۵. ترک عادات بد رو فراموش نکنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

اگه سیگار می کشین، الکل می خورین یا عادات بد دیگری دارین، باید اونا رو کنار بذارین. اگه اینجور کاری نکنین، رشد فردی نخواهید داشت. واسه اینکه پیشرفتی در زندگی تون انجام بشه، نباید عادات و رفتارهای بد گذشته رو ادامه بدین. شما خودتون مسئول این تصمیم گیری هستین.

 • شخصیت ایده ال خود رو تصور کنین. این فرد مطلوب شما به کسی یا چیزی وابسته؟ وقتی قراره واسه خودتون برنامه ریزی کنین، به چه دلیل اینجور تصویر ایده آلی رو تو ذهن نداشته باشین؟ شما «بهترین بودن در نوع خودتون» رو به خودتون بدهکارید. اگه نتونین عادات بد رو ترک کنین، هیچ عادت جدید و بهتری وارد زندگی تون نمیشه.
 • شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

  شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

۶. تفکرتون رو پویا کنین

وقتی نیاز دارین شرایط تون رو تغییر بدین و زندگی جدید رو شروع کنین، باید تحولات و کاهشایی هم در تفکرات تون بسازین. باید مثل یک فرد جدید فکر کنین، مثل یک فرد جدید رفتار کنین، مثل یک فرد جدید لباس بپوشید و دور و برتان رو هم آدمای جدیدی پُر کنن. اما واسه رسیدن به تموم اینا، اول باید تفکرتون رو مثبت و اعتقادتان رو محکم کنین. «نمی تونم» و «اما و اگه» و «شایدها» رو کنار بذارین. در راه پیش رو، فرصتی واسه جولان اینجور افکاری نیس.

 • مطمئن باشین اگه متفاوت فکر کردن رو به مغزتون آموزش بدین، می تونین شرایط رو کلا متحول کنین. شما همون چیزی هستین که فکر می کنین. هر چند تقریبا غیرممکنه که کسی رو آموزش دهیم دقیقا و به طور خاص کاری رو بکنه، اما ادامه مطلب، طی این مراحل رو واسه تون بسیار ساده تر می کنن. تفکر مثبت و با اعتمادبه نفس باعث می شه مراحل زیر قابل اجرا باشن.

۷. دقیقا مشخص کنین کی می خواید باشین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

دوست دارین چه جوری به نظر برسین، چه جوری لباس بپوشید، روابط تون چیجوری باشه، کجا می خواید زندگی کنین، چه اتومبیلی می خواید داشته باشین؟ ۱۵ دقیقه وقت بذارین، چشمای تون رو ببندید و زندگی ایده آل و احساسی رو که در اون دارین تصور کنین. از این زندگی مطلوب تون یک عکس ذهنی بگیرین، لازمه این تصویر رو باور کنین، بدون سایه ای از شک و دودلی، فردی که تجسمش کردین همونیه که هستین.

 • شما باید بدونین الان کجا هستین و مسیرتون رو از کجا باید شروع کنین، به کجا می خواید برسین و نقطه پایان کجاست؟ چه هدفایی دارین؟ اینا رو روی کاغذ بیارین. همه ما نیاز داریم روی بعضی از مهارت هامون کار کنیم، چون هیچکی کامل و بی عیب نیس.

روش دوم: مراقب جسم تون باشین

۱. دوش بگیرین

شاید کمی خنده دار به نظر برسه، اما واسه داشتن ذهن تمیز باید جسم رو هم پاکیزه کنین. واسه شروع تفکر تازه باید تر و تازه شید. دوش گرفتن یا بقیه تکنیکای آرامش بخشی واسه این هستن که استرس رو از شما دور کنن و به ذهن تون یادآوری کنن که زمان شروعی دوبارهه. شما با دوش گرفتن نه تنها تمیز و پاکیزه و سرحال میشید، بلکه واسه شروع هم آماده میشید.

۲. ورزش کنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

مسخره به نظر می رسه، نه؟ کسی که در اوج ناامیدی و احساس ناتوانیه، اراده و توان ورزش کردن داره؟ اما موضوع اینه که به اینجور مقولاتی نمیشه نگاه «اول این، بعد اون» داشت. مثلا واقعا لازم نیس به این فکر کنیم که فرد موفق ورزش می کنه یا فرد ورزشکار موفقه، اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

 • اولین چیزی که هنگام ناامیدی و حال بد باید بهش اهمیت بدین، بدن تونه. کل روز رو در تخت گذراندن فقط شرایط رو بدتر می کنه؛ چرخه معیوبی که فقط و فقط خودشو تغذیه می کنه. جسم تون شروع می کنه به خسته و ضعیف شدن و بعد ذهن تون هم همراهی اش می کنه. وقتی ورزش می کنین، ذهن تون به جای اینکه به چیزای بی اهمیت و منفی بده، شروع می کنه به دستور گرفتن از بدن تون، احساس بهتری دارین، ظاهر بهتری پیدا می کنین و در کل بهتر میشید. پس نیرویی به دست میارید که به جنگ دنیای دیوونه برید!

۳. روی تغذیه ی سالم بیشتر تمرکز کنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

غفلتا می ببینن ساعت هاست پشت میز شام نشسته اید و مشغول خوردن و تماشای تلویزیون هستین یا هله هولهای زیادی خوردین بدون اینکه حواس تون باشه. بعد از پُرخوری، احساس بسیار بدی پیدا می کنین و مجبور میشید باز همون چرخه معیوب تکرار می شه؛ بازم روی کاناپه ولو میشید و دعا می کنین هر چه زودتر از این بدهضمی و آشوب معده نجات پیدا کنین. جالب نیس، نه؟

 • غذا باید به شما احساس انرژی داشتن بده، نه اینکه دچار بیحالی و مریضی شید و خودتون رو واسه خوردنش سرزنش کنین. بعد از خوردن یک غذای سالم، بدن شما احساس بهتری داره و پس شما به حس بهتری می رسین. واسه خروج از اوج احساس ناامیدی باید در مورد خودتون به اندازه کافی احساس خوب داشته باشین. تغذیه ی سالم، بخشی از ترفندهای ذهنیه که ذهن و روان رو از سِیر کردن در راه مریضی و ناامیدی دور می کنه.

۴. به ظاهرتون برسین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

یادتون باشه این نکته ربطی به مادی گرایی یا غرور و وقت تلف کنی نداره. در ظاهر خوب به نظر رسیدن می تونه در درون هم به شما احساس خوبی بده. پس ورزش کنین و بعد دوش بگیرین، بعد لباس برازنده ای بپوشید و وارد جامعه شید. شما استحقاقش رو دارین.

 • اینکه بدونین ظاهر خوبی دارین می تونه نگاه تون رو نسبت به هر چیزی عوض کنه و روی رفتار بقیه با شمام اثر می ذاره (ناراحت کننده س، اما واقعیت داره). اگه جلوه ی خوبی داشته باشین، یک منبع داخلی از اعتمادبه نفس پیدا می کنین که می تونه فورا رفتارتون رو عوض کنه و بهتر کنه، دنیا با شما کمی مهربون تر میشه و پس شمام راحت تر می تونین با خودتون مهربون تر باشین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   طرح تجاری یک صفحه ای چیه و چیجوری تهیه می شه؟ 

بخش سوم: مراقب روح و روان تون باشین

۱. دست از منفی بافی وردارین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

بسه دیگر! شما میدونید که منفی بودن چه تبعاتی داره و احتیاجی به یادآوری نیس. به جای اینکه با افکار منفی آخرش به این نتیجه برسین: «من یک بی عرضه به تموم معنی هستم و هیچوقت نمی تونم به جایی برسم، پس به چه دلیل خودم رو به زحمت بندازم؟!»، به چیزایی فکر کنین که منطقی و مفید باشن. چند پیشنهاد واسه تون داریم؛ این افکار واقعی نیستن، بلکه فقط از احساسات ناشی می شن و احساس هم می تونه تغییر کنه.

 • وقتی دیدید در دام افکار منفی افتادین یا فورا خودتون رو مجبور کنین از اون خارج شید یا چیز مثبتی بهش اضافه کنین تا بهتر شه. مثلا می تونین «من یک بی عرضه هستم» رو به «من امروز در این یک کار، بی عرضه هستم، ولی فردا روز دیگریه» تبدیل کنین. طرز تفکر سیاه و سفید رو آزاد کنین، هیچ چیزی صد درصد و قطعی نیس. وقتی می گیم «اینم بگذره»، دقیقا باید همون چیزی باشه که بهش فکر می کنیم.

۲. سرگرمیای کنار گذاشته شده رو از سر بگیرین و موارد جدیدی هم پیدا کنین

در لابه لای مشغله ها و روزمرگیا، فراموش کردن چیزایی که زمانی دوست داشته اید و سرگرمیایی که واسه تون لذت بخش بوده، عجیب و سخت نیس. واسه بیرون اومدن از یکنواختی و احساس ناامیدی باید سراغ کارایی برید که قبلا واسه تون جذاب بوده و مدت هاست اونا رو کنار گذاشته اید. اگه زمانی ساز می نواختید، خودتون رو مجبور کنین تا دوباره این کار رو انجام بدین. اگه زمانی عاشق آشپزی بودین، آشپزی کنین. شاید به نظرتون خیلی مفید نیاد، اما واقعیت اینه که کشف دوباره ی چیزایی که زمانی واسه تون جالب و لذت بخش بوده، می تونه حالا به تغییراتی که باید بسازین، سرعت ببخشد.

 • جدا از اینکه زنده کردن عادتای خوب گذشته، عادتای جدید هم به همون اندازه مفید هستن! فعال ماندن، هم از نظر فیزیکی و هم از جنبه ی ذهنی، وادارتان می کنن از این ملالت و رخوتی که در راه زندگی، بی انرژی و مأیوس تون کرده و میدون به شما تنگ شده خارج شید. در محل کار یا تحصیل، فرصت خوبی هست که بتونین از اون استفاده کنین؟ یکی از دوستان تون فعالیتی انجام می ده که واسه شمام جالبه؟ فکر می کنین چه جوری می تونین اوقات فراغ تون رو خوب و مفید بگذرونین؟ یعنی دیگر، چی می تونه سرگرم تون کرده و از احساس ناجوری که دارین دورتون کنه؟

۳. لیستی از کارایی که باید روزانه انجام بدین تهیه کنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

هر روز صبح با بیحالی و مریضی و افسردگی از خواب بیدار شدن، حس بسیار ناخوشایندیه، روز دوباره شروع می شه و تنها دلیل شما واسه بیرون اومدن از رختخواب، رفتن به دستشوییه. در اینجور شرایطی، داشتن لیستی از کارای روزانه می تونه به شما کمک کنه. تموم کارای ریز و درشتی رو که می خواید انجام بدین در این لیست بیارین. لازم نیس حتما کار بزرگ و خاصی باشه، فقط باید شما رو از رختخواب بیرون بکشه و وادارتان کنه کاری انجام بدین.

 • بستگی داره هم حالا در چه موقعیتی و در چه مرحله ای هستین. کارایی که باید انجام بدین می تونه چیزای متفاوتی باشه مثلا ۳ کیلومتر دویدن یا گفتگو با یک نفر که تازه می خواید با اون آشنا شید. به چیزایی فکر کنین که دوست دارین در آینده ای نزدیک در زندگی تون رخ بده. هر روز چه اقدامات کوچیکی می تونین انجام بدین تا بهش هدفا برسین؟

۴. به بقیه کمک کنین

ترفند دیگری که واسه آزاد شدن از بیحالی و ناامیدی می تونین به کار ببرین تا از دنیای ناخوشایندتان فاصله بگیرین و وارد دنیای بقیه شید (مثل دنیایی با ترس و ترس ی کمتر)، کمک به دیگرونه. با این کار نه تنها به اونا احساس بهتری میدید، بلکه دادن این احساس خوب به اونا، به خود ِ شمام احساس بهتری میده؛ یعنی یک پاداش فوری!

 • جدا از اینکه جستجوی فرصتای بزرگ، به دنبال فرصتای کوچیک هم باشین. دادن پیشنهاد پیاده روی به یک همسایه ی خوب، کمک به یک خانوم باردار واسه حمل کیسه های خریدش، کمک به یکی از اعضای خونواده یا فامیل، همه این کُنشای کوچیک واسه تون مفید هستن و به شما حسی از هدف مندی میدن. حتی ممکنه دوستان تازه ای پیدا کنین و دنیای بهتر و خوشایندتری بسازین؛ یعنی یک تیر و سه نشون!
 • شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

۵. دور و برتان رو با آدمای مثبت پُر کنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

احتمال اینکه آدمای دور تون شما رو واسه وضعیت بد فعلی سرزنش کنن بسیار زیاده. حتما شنیدنش واسه تون تلخه، اما واقعیت اینه که آدمای دور تون ممکنه توان و نیروی شما رو بررسی ببرن. ممکنه روابط الان شما رو فرسوده کنن، اینطور نیس؟ اگه حتی جواب تون «شاید» هم باشه، بهترین کار اینه که اینجور روابطی رو قطع کنین.

 • بعضی وقتا لازمه رابطه و دوستی تون رو با آدمای سمی پایان بدین. طبیعیه که بعضی از دوستان مون پذیرای شرایط بد فعلی مون نباشن، پس سخت نگیرید و اگه کسی دور تون هست که رفت و اومد با اون لذتی واسه تون نداره، شاید وقت اون باشه که بیخیال اون شید.

۶. نقل جای کنین

البته گفتنش ساده تر از عملشه، اما اگه موقعیت و حال نامساعد الان تون تا حدود زیادی به مکانی که در اون هستین بستگی داره، مثلا بیکار هستین و هنوز شغل مناسبی پیدا نکردین یا دوستی واسه هم صحبتی ندارین، اگه از نظر مالی امکانش رو دارین، به جای دیگری نقل جای کنین. لازم نیس این جابه جایی، فاصله زیادی رو شامل شه، بلکه حتی یک تغییر در محل سکونت هم می تونه اثرات بسیار خوبی داشته باشه. راه بهتری واسه تازه کردن روح تون سراغ دارین که تموم حواس شش گانه تون رو تر و تازه کنه؟

 • با یک جابه جایی، خیلی زود همه چیز رو در مورد زندگی گذشته تون فراموش می کنین. دیگر مهم نیس زمانی چه بر شما گذشته. اگه خاطرات بدی که دارین، با محل سکونت فعلی تون گره خورده س، این پیشنهاد رو جدی بگیرین و محل سکونت تون رو عوض کنین. جایی برید که امتیازات خوبی رو که دارین، بتونین بازم حفظ کنین، مثلا دوستان یا شغل فعلی. بشینین و با خودتون فکر کنین و همه چیز رو مورد بررسی بذارین، ببینن این جابه جایی ارزش نتیجه ای رو که به دست میارید داره؟ البته، درست مثل اینه که وارد دنیای جدیدی شید!

روش چهارم: صبور و متعادل و پیگیر باشین

۱. نسبت به خودتون شکیبا باشین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

واقعا درسته! شروع یک زندگی جدید، یک شبه روی نمی ده، شاید چند سال طول بکشه. ممکنه پیشرفتا و تغییرات تون اونقدر کوچیک باشه که حتی متوجه هم نشید. فرض کنین هر روز چند گرم از وزن خود کم کنین، شاید متوجه نشید، اما روزی می رسه که می ببینن لباسای تون دیگر واسه تون بزرگ هستن.

 • وقتی کم کم، تغییرات رو حس کنین، متعجب و خوشحال میشید، انگار اون همه ناامیدی و سختی هیچوقت وجود نداشتهه. زمانی می رسه که از خواب بیدار میشید و می گین: «راستی؟ واقعا اون آدم ناامید و بی انگیزه من بودم؟ باور نمی کنم!» عجله نکنین، زمانش فرا خواهد رسید، همیشه همین طوره! همیشه پایان شب سیه، سپیده.

۲. درزمان این مراحل تمرکزتان رو حفظ کنین

درست مثل این پیشنهاد که: «قبل از رسیدن به دست انداز، سرعت تون رو کم کنین.» زمانایی هستش که کنترل از دست تون خارج می شه و احساس می کنین در حال برگشتن به موقعیت قبلی تون هستین. نترسین، مگه بدتر از همون ناامیدی و بیحالی که در اون بودین هم هست؟! سعی کنین بازم تمرکزتان رو حفظ کنین و مثبت بمونین، این فراز و نشیبا طبیعی بوده و نمیشه از اونا فرار کرد.

 • شما حالا در رقابت و تکاپوی ایجاد یک تعادل اساسی بین زندگی قدیم و جدیدتون هستین و این خودش به اندازه کافی استرس برانگیزه. در راه تغییر و تغییر، پریشونیا و پریشونیایی هم هست، اما باید بدونین موقتی هستن و شما می تونین با تمرکز و حفظ تسلط، اونا رو بگذرونین.

۳. واسه خودتون ایجاد انگیزه و هیجان کنین

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

شما هر روز در راه پیشرفت قرار دارین، یک راه خارق العاده! حالا وقت اینه که یک هیجان جدید پیدا کنین، چیزی که راضی تون کنه، به شما انگیزه بده و اون روزهای بد و اهریمنی رو از شما دور و دورتر کنه. چیزی هست که ذهن تون فورا بهش متمرکز شه؟ کار هیجان برانگیزی که شور زیادی واسه اون داشته باشین؟ وقت صرف کنین و خلاقیت تون رو به کار ببرین تا هدفی پیدا کنین؛ کارای شگفت انگیز و جالب!

شروع دوباره زندگی با ۲۱ پیشنهاد موثر  آموزشی

 • خوب بودن در انجام کاری واقعا ارزشمنده و خوب بودن در چیزی که واقعا از اون لذت می برین، از اونم ارزشمندتره. ایجاد شور و انگیزه، حالا هر چه که باشه، می تونه اثر شگرفی روی حسی بزاره که به خودتون دارین و به مهارتی می رسه که دیگر ناامیدی و افسردگی جایی در زندگی تون نداره.

۴. یک روال راضی کننده در پیش بگیرین

حالا که به تموم این ایده های تازه و هیجان انگیز رسیدین، باید اونا رو اثبات کنین و موندگاری ببخشین تا بخشی از زندگی روزمره تون شن. ممکنه هفته ها و ماه ها طول بکشه، اما در آخر، ایجاد تعادل در کار، زندگی اجتماعی، هیجانات و اوقات فراغت، همه و همه روی میدن و دلیلی وجود نداره که این اتفاق نیفتد.

 • خوشبختانه، این روال به شکل گرفتن خودش کمک می کنه! به محض اینکه اولویتا رو مشخص کنین؛ یعنی مراقب جسم و روح تون باشین، ایجاد این روال خوب شروع میشه.

منبع : wikihow.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید