شرب خمر که در اصطلاح عام به شراب خواری هم معروفه، از دو کلمه «شُرب» و «خَمر» ساخته شده. شرب به معنی نوشیدن و خمر به معنی مایعیه که مست کنه. پس می ­توان گفت منظور از شرب خمر، نوشیدن مشروبات الکلی (مست کننده) است. همراه ما باشین، در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره احکام و مجازات شرب خمر در اختیارتون می ذاریم.

 

احکام شرب خمر

مصرف خمر و بقیه مسکرات آثار و نتایج بد و ناجوری از دید روحی و روانی داره. شرب خمر یک مجازات حدیه، حد به مجازاتی گفته می­ شه که میزان، نوع و کیفیت اون در شرع مقدس اسلام تعیین شده. پس در مورد شرب خمر هم می ­توان گفت حدیه یعنی شرایط و کیفیات این جرم و مجازات اون در شرع مقدس اسلام بیان شده. قانون گذار ایران به دنبال شرع در قانون مجازات اسلامی و در بخش حدود به این جرم و مجازات به دلیل اون پرداخته.

برابر با ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی مصرف مسکر مثل خوردن، تزریق و تدخین اون کم باشه یا زیاد، جامد باشه یا مایع، مست کنه یا نکنه، خالص باشه یا مخلوط به دسته ای که اونو از مسکر بودن خارج نکنه، موجب حده.

قانون گذار در ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی پذیرفته شده ۱۳۹۲ جدا از اینکه خوردن مسکر، تزریق و تدخین (دود کردن) اونو هم موجب حد دانسته که این حکم با نظر فقهای شیعه مبنی بر اینکه خوردن مسکرات موجب حده، موافقت نداره. پس نسبت به تزریق و تدخین مسکرات شبهه هست که با توجه به قانون ی درء، حد ساقط می ­شه. (قانون ی درء به این معناست که هروقت دودلی کنیم که جرمی که موجب حد می شه محقق شده یا نه، اصل رو بر این می ذاریم که نشده و حد رو اجرا نمی کنیم. یعنی، تا زمانی که قاضی یقین پیدا نکنه که جرمِ موجبِ حد محقق گشته، حکم حد رو صادر نمی کنه.)

گذشته از اون اصل تفسیر به نفع متهم مؤید این مطلبه که در موارد شک و از باب تفسیر به نفع متهم، حکم به نبود اجرای حد شه.

منظور قرآن از «مصرف» شرب خمر چیه؟

در جواب باید گفت اگه ما قائل به این باور باشیم که قرآن کتابیه واسه تموم زمان و منظور از «مصرف» در اون تموم روشای مصرف مسکرات بوده، بالطبع تدخین، تزریق و دیگر روش ها هم حرام و قابل مجازات و اجرای حد هستش. ولی اگه قائل به تفسیر ظاهری باشیم فقط خوردن اون قابل مجازاته که این نظر عقلا و مستندا درست به نظر نمی­ رسد.

حکم موادی غیر از شراب مثل قرصای روانگردان، مواد مخدر و… چیجوریه؟

به طورکلی می­ توان گفت تنها اعمالی که شرع مقدس اسلام و قانون اونا رو حرام اعلام کرده و صریحا قید شدن، قابل مجازات هستن. یعنی تا زمانی که جرم بودن عملی تصریح نشده و مجازات اون مشخص نگردد، مساوی نیس که کسی رو به خاطر انجام اون مجازات کنیم. این قانون در فقه و حقوق «قبح عقاب بلا بیان» نام داره. امرِ «تفسیر به نفع متهم» هم از بدیهیاتیه که جای بحثی باقی نمی ذاره، پس میشه ادعا کرد که نمیشه گفت مصرف این مواد حرام و دارای عقوبته.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   طراحی دکوراسیون اتاق خواب دخترونه با ۱۶ نکته خلاقانه 

مجازات شرب خمر

شرب خمر چه جرمیه و چه مجازاتی داره؟  آموزشی

حد مصرف شرب خمر ۸۰ ضربه شلاقه و برابر قانون خوردن آبجو و مسکر موجب حده گرچه مستی نیاره. سکر حالتیه که در اون عقل آدم زایل و قدرت تفکر از اون گرفته می شه. پس ماده ای که این حالت رو در آدم ایجاد نکنه، متفاوت از چیزیه که در قانون و فقه بیان شده.

حد بر مسلمانی که مسکر مصرف کنه جاری می شه، غیرمسلمان تنها در صورت خودنمایی به مصرف مسکر محکوم به حد می شه. اگه مصرف مسکر به وسیله غیرمسلمان علنی نباشه ولی انجام دهنده در حال مستی در معابر یا اماکن عمومی ظاهر شه، به مجازات مقرر واسه خودنمایی به عمل حرام محکوم می شه.

ماده ۸۳۵ قانون در این باره می گه: هرکی آشکارا در انظار و اماکن عمومی و معابر خودنمایی به عمل حرامی کنه، جدا از اینکه کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شه و درصورتی که انجام دهنده عملی شه که نفس اون عمل دارای کیفر نباشه ولی عفت عمومی رو جریحه دار کنه، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شه.

راه های اثبات شرب خمر

۱. اقرار

اقرار یعنی اینکه خود شخص به ارتکاب جرم از طرف خود خبر بده. اقرار از راه لفظ یا نوشتن یا اشاره (در صورت محال بودن از راه فعل) انجام می شه و در هر صورت باید روشن و بدون ابهام باشه. در کلیه ی جرایم یک بار اقرار کافیه مگه اونکه در قانون خلاف اون به روشنی بیان شده باشه، به طور مثال قانونگذار در مورد شرب خمر دوبار اقرار رو واسه اثبات معتبر دانسته. اقرارکننده باید عاقل، بالغ و مختار باشه پس اقراری که تحت اکراه، زور، شکنجه، اذیت و آزار روحی یا جسمی اخذ شه، بدون ارزش و اعتباره.

۲. شهادت

شهادت یعنی اینکه شخصی غیر از دو طرف دعوا از اتفاق یا نبود اتفاق جرم به وسیله متهم یا هر امر دیگری پیش مقام قضایی خبر بده. شهادت شرعی اینه که قانون گذار اونو معتبر و دارای حجیت دانسته مثل اونکه مفید علم باشه یا نباشه. شاهد شرعی در زمان ادای شهادت باید دارای این شرایط باشه:

  • بلوغ؛
  • عقل؛
  • ایمان (مسلمان باشه)؛
  • عدالت؛
  • طهارت تولید کننده (حلال زاده باشه)؛
  • ذی نفع نبودن در موضوع؛
  • نداشتن دشمنی با دو طرف یا یکی از اونا؛
  • نبود اشتغال به تکدی و ولگرد نبودن.

نصاب شهادت در کلیه جرایم شهادت دو شاهد مرده مگه جرایمی که قانون گذار استثنا کرده باشه مثل زنا که با شهادت ۴ مرد ثابت می ­شه. پس شرب خمر در اصل جای می ­گیرد و با شهادت دو مرد قابل اثباته.
۱

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید