خونواده امن ترین پناه هر کسی در جامعه س اما بعضی وقتا شرایط طوری پیش میره که واسه اعضای یک خونواده دوری از هم مناسب ترین گزینه جلوه می کنه. بعضی وقتا این جدایی از نظر عرف مطلوب و مثلا به شکل مهاجرت واسه ادامه تحصیل واسه یکی از فرزندانه و بعضی وقتا هم دل شکن و مثلا جدایی زن و مرد از یکدیگره. به هر حال در نظر گرفتن بیشترین مصلحت واسه جمع اعضای خونواده ضروریه و از گرفتن تصمیم درست نباید گریخت. اما طلاق در دادگاها به چه صورت اتفاق میفته؟ در این نوشته فرایند طلاق رو در صورت وجود حق طلاق زن، بررسی می کنیم.

شرایط و نحوه اجرای حق طلاق زن چیجوریه؟  آموزشی

 

شرایط و نحوه اجرای حق طلاق زن چیجوریه؟  آموزشی

شنیده ایم که اگه زن هم بتونه تصمیم خود واسه جدا شدن از همسرش رو به اجرا بزاره، اصطلاحا میگن اون حق طلاق داره. اصطلاح درست تر اینه که بگیم اون وکالت در طلاق داره چون متأسفانه در قانون مدنی ما هنوز طلاق واسه زن یک حق شمرده نمی شه و مرد فقط واسه اجرای این حق به زن وکالت می ده. حال فرض کنیم زن وکالت در طلاق رو گرفته و در دفترخانه هم این وکالت رو به شکل رسمی ثبت کرده تا فقط در حد قول نباشه و بتونه قانونا از اون استفاده کنه. حال اگه زن با توافق مرد یا بدون توافق اون تصمیم به جدایی گرفت باید چه کنه؟

قدم اول گرفتن یک وکیل واسه زوجه؛ در صورتی که خودش نخواد در جریان قضاوت حضور داشته باشه. زوجه می تونه واسه خودش هم وکیل بگیره اما نمیتونه به تنهایی و به موجب وکالت از طرف هر دو نفر اقدام کنه. زوجه به موجب وکالتنامه ی رسمی ای که داره، به وکیل دادگستری وکالت می ده تا نماینده ی زوج در دادگاه باشه. به چه دلیل حتما به وکیل دادگستری؟ چون تنها کسائی می تونن در دادگاها به نمایندگی از افراد اقدام کنن که پروانه ی وکالت داشته باشن و داشتن وکالت رسمی دفترخانه ای هم کمکی در این مورد نمی کنه. بعد نوبت طرح دعوا و تقدیم دادخواسته که در یکی از دفاتر خدمات قضایی صورت میگیره. بعد از این که پرونده به یکی از دادگاهای خونواده برگشت شد، باید بهش شعبه مراجعه شه. قاضی شعبه در صورتی که طلاق توافقی نباشه، باید از دو طرف بخواد که یک داور معرفی کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شخص حقوقی کیست و چه فرقی با شخص حقیقی داره؟ 

داوران باید شرایط خاصی مثل تأهل داشته باشن و سعی در ایجاد صلح بین زن و شوهر کنه و در آخر نظر خود رو به دادگاه اعلام کنن. قاضی با توجه به نظر داوران رأی خود رو صادر می کنه. البته بهتره گفته شه که این فرایندها اگه زوجه وکالت در طلاق داشته باشه و تصمیم خود رو گرفته باشه، ظاهری حساب می شن. پس از این، دادگاه اقدام به ارسال حکم زور زوج به طلاق یا گرفتن شرایط اعمال وکالت در طلاق می کنه. با این حکم ظرف مدت شش ماه باید به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه شه تا صیغه ی طلاق در اونجا جاری و طلاق با حضور دو شاهد مرد ثبت شه (اگه طلاق توافقی باشه و دادگاه گواهی محال بودن صلح صادر کنه، این مدت سه ماه هستش). اگه در این مدت به دفترخانه مراجعه نشه، این حکم از اعتبار ساقط شده و دوباره باید همه مراحل از اول طی شه!

شرایط و نحوه اجرای حق طلاق زن چیجوریه؟  آموزشی

در جدا از اینکه، کلیه ی دعاوی طلاق هم قابل تجدیدنظر خواهی و هم بعد از اون قابل رسیدگی فرجامی (یعنی بررسی در دیوان عالی کشور از نظر برابری با قوانین) هستن. زمانی که زوجه وکالت در طلاق داره، دیگر تجدیدنظر و فرجام خواهی از اون صورت نمی گیره چون دو طرف یک اراده دارن و حتی اگه زوج نخواد از همسرش جدا شه، به دلیل وکالت بلاعزل و رسمی ای که بهش داده نمیتونه جلوی این اتفاق رو بگیره. پس در دادگاها از حکم گرفتن شرایط اعمال وکالت در طلاق تجدیدنظر خواهی نمی شه و حکم ابتدایی توانایی اجرا داره.

گفتنیه که برخلاف اون که خیلی از خانوما با داشتن وکالت در طلاق اقدام به گرفتن وکیل دادگستری واسه خود هم می کنن، از نظر فنی احتیاجی به این کار نیس چون پرونده روند پیچیده ای نداره. البته همونجوریکه اشاره شد، جدایی واسه هر کسی تلخه و خیلی از مواقع واسه اینکه این تلخی به کمه کم برسه، افراد ترجیح میدن که خود به دنبال همه کارای اون نرن و کمترین دردسر رو تجربه کنن.

تهیه شده در: chetor.com


۱

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید