مغز آدم همه اطلاعات نقاط مختلف بدن رو کنترل و تفسیر می کنه. تومور مغزی در شکلا و اندازه های مختلف ایجاد می شه و بسته به محلی که در اون رشد کرده، علائم اون متفاوته. مثلا اگه تومور شما در منطقه ای از مغز باشه که حرکات بازوها و بینایی شما رو کنترل می کنه، علائم تومور مغزی در این ناحیه می تونه ضعف اندام و تاری دید باشه. در این مطلب بعضی علائم تومور مغزی آورده شده. واسه آشنایی بیشتر با این علائم با ما همراه باشین.

 

تشنج

معمولا تشنج از اولین علائم وجود توموره. تومور تحریکاتی رو ایجاد می کنه که باعث فعالیت کنترل نشدنیِ عصبای مغزی می شه. پس فرد حرکات غیرمعمول از خود نشون می ده. مثل تومور، تشنج هم شکلای مختلف مختلفی داره. ممکنه تموم بدن شروع به تشنج کنه یا فقط یک اندام یا بخشی از صورت دچار حرکات یهویی و سریع شه.

ناتوانی

اگه در انجام امور ساده ای مثل استفاده از دسته کلید دچار مشکل میشید، هنگام راه رفتن با مشکل روبرو هستین، نمی تونین تعادل تون رو حفظ کنین یا با بازو، پاها و دست هاتون درگیر هستین، همه اینا می تونه از علائم تومور مغزی باشه. مشکل در صحبت، بلع یا کنترل حالات چهره هم از مواردیه که می تونه نشون دهنده ی وجود مشکلی در سر شما باشه.

بی حسی

شایع ترین علائم تومور مغزی چیه؟  آموزشی

بی حسی در قسمتی از بدن یا صورت هم می تونه نشونه ای از تومور مغز باشه. به ویژه اگه تومور مغزی روی قسمت ساقه ی مغز (جایی که مغز با طناب نخاعی در ارتباطه) ایجاد شه، باعث ایجاد بی حسی و حرکات بی نظم می شه.

تغییر در حافظه یا افکار

درسته که تومورها می تونن یک تغییر بزرگ در رفتار و شخصیت فرد بسازن، اما این موضوع خیلی عادی نیس. افرادی که تومور دارن بیشتر درگیر یادآوری اتفاقات، احساس سردرگمی و موضوعات غیرعاطفی هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   طرح تجاری یک صفحه ای چیه و چیجوری تهیه می شه؟ 

شایع ترین علائم تومور مغزی چیه؟  آموزشی

حالت تهوع

وجود حالت تهوع یا ناراحتی در معده به ویژه اگه دلیل مشخصی نداشته باشه، می تونه از علائم تومور مغزی باشه.

تغییر دید

شایع ترین علائم تومور مغزی چیه؟  آموزشی

تاری دید، دوبینی و از بین رفتن دید، همه با تومور در ارتباطه. حتی ممکنه نقاط یا اشکال متحرکی رو ببینین که به اونا اورا (تشعشع نورانی) میگن.

نگران سردرد نباشید

می تونین یک نفس راحت بکشین. برخلاف اون چیزی که بیشتر ما تصور می کنیم، سردرد معمولا از علائم ساده ی تومور مغزی به حساب نمیاد. ممکنه که سردرد از علائم تومورهای بزرگ باشه ولی به عنوان یک علامت ساده ی فوری نیس.

کلام آخر

بعضی از مشکلات ژنتیکی می تونه باعث ایجاد تومور مغزی شه. اما بیشتر تومورهای مغزی در افرادی مشاهده شده که نه عوامل خطرآفرین شناخته شده ای داشتن و نه با استعداد دچار شدن بهش بودن. با وجود اینکه هر فردی می تونه گرفتار به تومور مغزی شه، اما احتمال ابتلای کودکان و افراد بالای ۶۰ سال به تومور مغزی بیشتره.

برخلاف باور عموم، گوشی موبایل نمیتونه یک عامل خطرناک واسه ایجاد تومور باشه. هیچ مدرک مستندی وجود نداره که بتونه رابطه بین استفاده از گوشی موبایل و تومور مغزی رو تأیید کنه.

علاجای عادی واسه تومورهای مغزی بزرگ و بدخیم شامل عمل جراحی، دارودرمانی، اشعه درمانی و شیمی درمانیه. خبر خوب اینکه همه تومورهای مغزی خطرناک نیستن. خیلی از تومورها کوچیک و در مراحل ساده هستن و به درمون احتیاجی ندارن. در صورت تشخیص این نوع از تومورها، فقط میزان رشد و تغییرات اونا بررسی می شه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید