بیشتر پیشنهادای زیادی درباره کار سخت و همیشگی در محیط کار شنیده ایم. نگفته نمونه زمانی که صحبت از موفقیت شغلی پیش میاد، بیشتر کارفرماها تمایل دارن نام این بازی رو بهره وری بالاتر بذارن. اما دوستان عزیزم هرچقدر هم که سخت کوشی یا پیشرفت کاری واسه تون مهمه، فراموش نکنین درنهایت سلامت روان ما خیلی بیشتر از ایمیلای کاری یا اسنادی که مسئول تهیه و تنظیم اونا هستیم، مهمه. حالا این سؤال مطرح می شه که چیجوری می تونیم طوری عمل کنیم که هم خللی در فعالیت حرفه ای مون ایجاد نشه و هم خوشحال بودن در محیط کار رو تجربه کنیم؟ در این نوشته می خوایم راهکارهایی واسه خوشحال بودن در محیط کار رو به شما معرفی کنیم. این راهکارها می تونن هم واسه افزایش بهره وری و هم حفظ و بهبود سلامت روان افراد شاغل بسیار مفید باشن.

 

۱. واسه خودتون پاداشای سرگرم کننده در نظر بگیرین

اگه از فهرست کارایی که باید بکنین خوش تون نمیاد، سعی کنین با جایزه دادن به خودتون، انگیزه پیدا کنین و اراده تون رو تقویت کنین. مثلا به خودتون بگید: «خوب اگه این کار رو تموم کنم، از مغازه اونور خیابون واسه خودم یه کیک میخرم و موقع استراحتم با چای می خورم.» یا «اگه این گزارش رو به موقع تموم کنم، امشب با دوستام میرم بیرون.» حتی می تونین کمی خلاقانه تر عمل کنین و پاداشی رو واسه خودتون در نظر بگیرین که واسه به انجام رساندن کارای هفتگی شمام انگیزه خوبی باشه.

۲. واسه خوشحال بودن در محیط کار باید بعضی وقتا کودک شید!

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

حواس تون باشه با مشاهده ی این تیتر جوگیر نشید، چون هنوزم لازمه رئیس تون شما رو جدی بگیره. اما چند دقیقه دور شدن از میز کار و بازی کردن مثل کودکان، می تونه فشار کاری تون رو کم کنه. می تونین واقعا مثل بچه ها از خمیرهای بازی استفاده کنین یا روی میزتون لگو یا پازل درست کنین. انجام این کارا واسه دقایقی به شما کمک می کنن یک ذهن آروم داشته باشین و از کار دور شید، اینطوری خلاقیت شمام خودی نشون میده و واسه فعالیت کاری تون هم مفید هستش. حتی می تونین با سه دقیقه تمرینات ورزشی ساده شروع کنین و ورزش در محل کار رو هم تجربه کنین.

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

۳. واسه خودتون گل بخرین

گلا جدا از اینکه اینکه قشنگ هستن و رایحه ی شگفت انگیزی دارن، حال تون رو هم خوب می کنن و به شما انرژی میدن. پس همیشه یک شاخه یا یه دسته گل از هر یک جور که دوست دارین، روی میز کارتون بذارین تا هم میزتون نمای زیباتری پیدا کنه و هم با نگاه کردن به گلا احساس شادی کنین.

۴. یک فهرست موسیقی مخصوص خودتون داشته باشین

گوش دادن به موسیقی موردعلاقه تون، در تقویت روحیه و افزایش خلاقیت شما اثر زیادی داره، به ویژه اگه روز سختی پیش رو داشته باشین. پس آهنگای موردعلاقه تون رو انتخاب و گوش کنین. می تونین از موسیقیایی که روان شناسان و مشاورین پیشنهاد می کنن هم استفاده کنین.

۵. به اینترنت سر بزنین

اشکالی نداره اگه در بین کار یا در زمان استراحت تون، واسه اونکه روحیه تون تقویت شه و حوصله تون سر جاش بیاد، سری به اینترنت و سایتای موردعلاقه تون بزنین، اخبار رو بخونین یا ویدئوا ی سرگرم کننده تماشا کنین.

۶. مدیتیشن کنین

مدیتیشن یک عمل شناخته شده که بعضی افراد فکر می کنن درباره اثرات اون کمی بزرگ نمایی شده، اما حتی این تفکر هم نمیتونه منکر اثرات فوق العاده مثبت مراقبه روی ذهن باشه. طی مطالعاتی که در دانشکده ی پزشکی دانشگاه هاروارد انجام شده، افرادی که هیچوقت مدیتیشن انجام نداده بودن، با شروع تمرینات مدیتیشن تونستن احساسات خود رو بهتر کنترل کنن و پیشرفتای ذهنی و عاطفی قابل توجه ای داشته باشن. پس درِ دفترکارتان رو ببندید و واسه ۵ تا ۱۰ دقیقه در آرامش فقط نفس عمیق بکشین و مدیتیشن کنین.

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

۷. قدم بزنین

سعی کنین در زمان استراحت تون یا هر وقت که تونستید، از ساختمان محل کارتون بیرون بیایید و در محوطه قدم بزنین. قدم زدن نه تنها واسه جسم مفیده بلکه روحیه رو هم تقویت می کنه. می تونین با همکاران تون قدم بزنین. بعضی وقتا شاید بد نباشه همونجوریکه با یکی از همکاران تون درباره کار حرف میزنین، پیاده روی کوتاهی هم داشته باشین.

۸. گرسنه نمانید تا بدخُلق نشید

سعی کنین ناهار یامیان وعده ای که با خود سرِکار می برین، شامل گروه های غذایی اصلی مثل آهن، کلسیم، فولیک اسید، منیزیم، ویتامینای B و … باشه. چون از نگاه علمی ثابت شده گروه های غذایی اصلی، اثر زیادی روی ایجاد وخوی شما می ذارن. اینکه این مواد در بیشتر غذاها وجود دارن، پس می تونین هم غذای موردعلاقه تون رو سرِکار بخورین و هم از خوردن اون لذت ببرین و احساس خوبی داشته باشین.

۹. آب بخورین

این مورد شاید کمی عجیب وغریب به نظر برسه، اما به شما اطمینان میدم فواید نوشیدن آب از چیزی که فکر می کنین، بیشتره! پس همیشه یک بطری آب روی میزتون داشته باشین. حتی می تونین واسه خودتون یک بطری مخصوص آب بخرین و اونو همیشه به همراه داشته باشین. آب کمک می کنه که بدن تون هیدراته بمونه، پس دچار سردرد نخواهید شد پس فکرتون هم خوب کار می کنه و می تونین بهتر روی کارتون تمرکز کنین. این پیشنهاد رو حتما امتحان کنین و ببینین چقدر احساس بهتری دارین.

۱۰. لبخند بزنین

خیلیا فکر می کنن خندیدن از جدیت کار کم می کنه و مناسب فضای حرفه ای و جدی کاری نیس، تحقیقات دانشگاه استنفورد نشون میدن خنده یکی از عوامل مؤثر در افزایش بهره وریه. لبخند زدن و خندیدن باعث می شن خیلی راحت بتونین احساس شادمانی رو تجربه کنین. مطالعاتی که در این مورد انجام شدن نشون میدن لبخند چه طبیعی و واقعی باشه و چه مصنوعی و ساختگی، مغز این واکنش فیزیکی رو به عنوان یک واکنش مثبت تلقی می کنه و پس از اون هر فعالیتی رو که انجام میدید، لذت بخش تشخیص می ده. یعنی حتی اگه واقعا خوشحال نباشید، فقط کافیه لبخند بزنین اون وقت مغز شما فکر میکنه خوشحال هستین و احساس لذت می کنه. پس هنگام کار کردن اگه حتی مشغول تایپ هم هستین، لبخند بزنین تا احساس بهتری داشته باشین.

۱۱. خوردن قهوه رو کنار بذارین و قبل از کار ورزش کنین

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

به جای اینکه هر روز صبح قهوه بخورین، سعی کنین کمی ورزش کنین. با این کار هم می تونین پولی رو که هر روز واسه خرید قهوه خرج می کردین، پس انداز کنین و هم اینکه بدن تون واسه سلامتی اش ممنون تون هستش. ورزش صبحگاهی قبل از شروع کار باعث می شه تا پایان روز پُرانرژی بمونین و انرژی بیشتر هم به معنای بهره وری بهتره. فراموش نکنین که بعد از پایان کار هم باید به خونه برید و به کارای شخصی خودتون بدین، پس لازمه به اندازه کافی روحیه و انرژی مثبت ذخیره کنین.

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

۱۲. به یکی از همکاران تون کمک کنین

تحقیقات نشون داده که نوع دوستی و کمک به بقیه باعث ایجاد احساس خوشحالی در فرد کمک کننده می شه. پس درصورتی که یکی از همکاران تون نیاز به کمک داشت، حتما پیش قدم شید. کمک به یک همکار ممکنه بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نکشد، اما باعث می شه در طول هفته احساس خوبی داشته باشین.

۱۳. به سه اتفاق خوبی که امروز واسه تون افتاده، فکر کنین

درباره چیزایی که باعث رضایت خاطر شما می شن فکر کنین و اونا رو به روشنی واسه خودتون جدا کنین؛ چیزایی مثل امتیازای اجتماعی، روانی، جسمی و حتی عاطفی خودتون! چیزایی مثل اینکه مشکل بی خوابی ندارین، سالم هستین و احساس خوشبختی می کنین. اینا مواردی هستن که شما واسه شون قدردان هستین و مهمه بعضی وقتا بعضی وقتا اونا رو به خودتون یادآوری کنین چون شما رو خوشحال نگه می دارن.

۱۴. واسه خودتون یک وسیله ساده و بامزه بخرین

پیشنهاد ما اینه که واسه چای نیمروز سرِکارتون یک لیوان قشنگ با طراحی جالب بخرین. این آسونترین پیشنهاده، انتخاب شما می تونه هر چیز جذاب دیگری باشه. مثلا من که شغل اصلی ام نویسندگیه، عاشق لوازم التحریر هستم و همیشه جامدادی، مداد یا پاک کنایی می خرم که با دیدن شون روحیه می گیرم.

۱۵. کیفیت فضای کار خود رو زیاد کنین

اگه همیشه به شکل انفرادی کار می کنین و فضای کاری محدودی واسه خودتون ستختین، وقتشه که تغییر دکوراسیون بدین و از میز مخصوص و کابین تنگ و کوچیک خود کمی فاصله بگیرین. سعی کنین فضای کارتون رو با دیگر همکاران تون به اشتراک بذارین و در بین کار با اونا در رابطه باشین. این پیشنهاد رو به عنوان تجربه مشارکت با بقیه در نظر بگیرین و از اون آخر بهره رو ببرین. از طرفی از این راه می تونین همکاران تون رو هم بهتر بشناسین.

۱۶. هر روز ۲۰ دقیقه رو به تنظیم امور شخصی خود اختصاص بدین

همه ما مسئولیتایی در زندگی شخصی مون داریم که باید حتما به اونا رسیدگی کنیم. اما وقتی فشار کار و فکر رسیدگی به امور شخصی زیاد می شه، فرد دچار اضطراب می شه و احساس درموندگی می کنه. این بهره وری فرد رو هم پایین میاره. خودتون میدونید تحت فشار بودن یکی از مشکلات خوشحال بودنه پس به جای اونکه دچار اضطراب شید، کافیه ۲۰ دقیقه واسه برنامه ریزی امور شخصی، رسیدگی به فرزندان، بیرون رفتن با دوستان یا رفت وآمد فامیلی زمان بذارین و بعد از اون فقط روی کارتون تمرکز کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شهرهای دیدنی ایتالیا و جاذبه های وسوسه انگیز اون 

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

۱۷. قدر خودتون رو بدونین

کیت وایت (Kate White) سردبیر و کارشناس قبلی یکی از مجلات مُد می گه: «وقتی اشتباه می کنین، سخته که برگردید و ببینین کجای کار درست نبوده. اما به خاطر داشته باشین همیشه وقتی به عقب برمی گردید و به تجربه هاتون فکر می کنین، دستاوردهایی رو که به اونا افتخار می کنین هم به خاطر بیارین. یادتون باشه فقط اشتباهات مهم نیستن، شما باید به خودتون یادآوری کنین که چه زحماتی واسه پیشرفت کارتون کشیده اید و حضورتون در محل کار چقدر مؤثر بوده. بعد واسه اقدامات بعدی و رسیدن به اهداف بعدی تون برنامه ریزی کنین. اهدافی رو پایه ریزی کنین که شما رو به وجد میارن و به شما انگیزه می ده. یادتون باشه همیشه باید یک تا سه هدف انگیزشی مناسب داشته باشین تا هم بتونین کارفرماتون رو واسه دریافت افزایش رتبه کاری تشویق کنین و هم رزومه کاری پربارتری داشته باشین.»

۱۸. به جای نتیجه، روی راه رسیدن به هدف تمرکز کنین

سعی کنین همیشه روی کیفیت کارتون تمرکز کنین. اینکه چیجوری و با چه کیفیتی کارتون رو انجام میدید، از مقدار کاری که انجام میدید، مهم تره. ممکنه خیلی راحت در دامایی مثل افزایش فالوئر در شبکه های اجتماعی، افزایش درآمد و انجام کار بیشتر گیر بیفتید، اما هرچقدر رقم این اعداد بالاتر برود، خوشبخت تر نباشید. چیزی که رو که دوست دارین، دنبال کنین و پیگیر اهداف کوچیک باشین و بدونین که اهداف بزرگ تر به دنبال اونا حاصل می شن.

۱۹. روال عادی زندگی خود رو تغییر بدین

بعضی وقتا تصور می کنیم زندگی روزانه مون به باتلاقی تبدیل شده که بیرون اومدن از اون سخت به نظر می رسه. تنها راه خلاص شدن از این وضعیت، اینه که دنبال تنوع و تغییر باشیم. بعضی وقتا می تونیم این کار رو با تغییر روش رفت وآمدمان به محل کار بکنیم. اگه همیشه با اتومبیل شخصی به محل کارتون می روید، بعضی وقتا وسایل حمل ونقل عمومی یا حتی دوچرخه سواری و پیاده روی رو امتحان کنین. بعضی وقتا خودتون رو به یک صبحانه در یک کافه مهمون کنین یا واسه خودتون یک غذای متفاوت درست کنین و سرِکارتون ببرین. سعی کنین ناهار رو با یکی از دوستان تون باشین یا بعضی وقتا بعد از کار به یک رستوران یا کافی شاپ برید.

۲۰. با همکاران تون برنامه بذارین

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

با همکاران تون دورهمیایی ترتیب بدین و از اوقات خوشی که با هم می گذرونین، لذت ببرین. مثلا قرار بذارین جمعها یا آخر هفته ها با هم فوتبال بازی کنین یا به کوهنوردی برید. این برنامه های خارج از فضا و زمان کاری، روحیه ی شما رو تقویت می کنن و راندمان کاری تون رو هم افزایش میدن. پس پیش قدم شید و با اینجور برنامه هایی بقیه رو هم هیجان زده کنین.

۲۱. به اندازه کافی بخوابید

ساده س!! هرچه بهتر استراحت کنین، آرامش بیشتر و تمرکز بهتری دارین. این بهش معناست که وقت کمتری رو صرف جمع وجور کردن ذهن خود می کنین. پس ذهن تون متمرکز تر هستش و بیشتر درگیر موضوعات کاری و مهم می شه. پس بهتره به اندازه کافی بخوابید. طبق تحقیقات انجام شده به وسیله انجمن روان شناسی آمریکا، افرادی که روزانه حدود ۸ ساعت رو به خواب و استراحت اختصاص میدن، خوشحال تر و سالم تر هستن. جدا از اینکه تموم اینا، خواب کافی درمون پف زیر چشم هم هست!

۲۲. افکارتان رو منظم کنین

صبحا ۱۵ دقیقه واسه جمع وجور کردن افکار و برنامه ریزی اهداف روزانه وقت بذارین. دوستان عزیزم احتیاجی به داشتن مراسم ویژه ی صبحگاهی نیس، فقط کافیه کمی زمان بذارین و روی چیزای لازم تمرکز کنین. با تمرکز و توجه به افکارتان، واسه خودتون وقت بذارین. به چیزایی فکر کنین که خوشحال تون می کنن و راه های رسیدن به این خوشحالیای کوچیک رو پیدا کنین.

۲۳. از آخر هفته تون بهتر استفاده کنین

این مورد در یک جمله ساده خلاصه می شه: «کارتون رو به خونه نبرین.» آخر هفته، زمان استراحت شماس، پس هرطور که دوست دارین از اون لذت ببرین. دلیلی نداره واسه افزایش رتبه کاری یا جلو افتادن کارا، از استراحت تون بزنین. آخر هفته ها استراحت کنین، چون صبح روز شنبه دوباره به اندازه کافی واسه انجام کاراتون زمان دارین.

۲۴. نوآوری رو فراموش نکنین

سعی کنین در مورد ی شغلی تون رقابتای تازه ای واسه خود بسازین. به دنبال راحت طلبی نباشید. پروژه هایی رو انتخاب کنین که شما رو به رقابت میکشن و وادارتان می کنن نوآوری و خلاقیت به خرج بدین. این کار شما رو هیجان زده و نسبت به کارتون امیدوار و دلگرم می کنه و باعث می شه شغل تون جذابیت بیشتری واسه تون پیدا کنه.

۲۵. ارتباطات مطمئن برقرار کنین

ایجاد رابطه یک مهارت ارزشمنده، ولی بیشترِ ما به این موضوع توجه زیادی نداریم. خواه این رابطه مربوط به ارسال چند ایمیل اضافه باشه، خواه کمک به مدیرتون واسه برنامه ریزیای کاری، درنهایت ارتباطات شک نداشته باشین به پیشرفت کاری و کنترل استرس شغلی شما کمک می کنن.

۲۶. از فرصتایی که در اختیار دارین، استفاده کنین

اگه به خاطر داشته باشین، در زمان مدرسه همیشه وقتی به گردشای علمی می رفتیم، آموختن مطالب درسی واسه مون جذاب تر می شد. پس اگه می تونین، بعضی وقتا از محل همیشگی کار خود خارج شید یا جلسات کاری رو در محیطای متفاوت تری برگزار کنین. این کار می تونه واسه تجدید روحیه، بالا رفتن راندمان کاری و لذت بردن از کار مفید باشه. حتی می تونین دفتر کار خود رو ترک کنین و زمانایی رو با همکاران و دیگر افرادی که در مورد ی کاری شما فعالیت دارن، بگذرونین یا در سخنرانیای مربوط به شغل تون شرکت کنین. این کار باعث می شه از روشای کاری اونا ایده هم بگیرین.

۲۷. درباره ایجاد یک برنامه کاری منعطف تر، با رئیس تون صحبت کنین

خوشحال بودن در محیط کار با ۳۳ نکته انگیزه بخش  آموزشی

هر روز صبح زود سرِکار می روید و دو ساعت تموم بیکار پشت میزتون می شینین تا فعالیتای عادی روزانه شروع شن؟ با رئیس خود صحبت کنین و با اون درباره داشتن یک برنامه ریزی کاری متفاوت و مفیدتر گفتگو کنین. مطمئن باشین هر کارفرمایی دوست داره کارمندش به جای بیکار بودن، در انجام بعضی کارا پیش قدم شه. می تونین بهش پیشنهاد کنین که یک روز در هفته کارا رو از منزل پیگیری کنین یا صبحا دو ساعت دیرتر سرِکار بیایید و بعدازظهرها دیرتر به خونه برید. کار کردن در ساعات اوج کاری، نه تنها شما رو کارمندی فعال نشون می ده بلکه به شما کمک می کنه خوشحال بودن در محیط کار رو هم تجربه کنین.

۲۸. از امتیازات کاری تون استفاده کنین

خیلی از شرکتا، سازمانا و کسب وکارها، معمولا فایدهایی مثل مسافرتای سالیانه یا بن استفاده از رستورانا و جایای تفریحی رو واسه کارمندان خود در نظر می گیرن. سعی کنین از این امتیازات هرساله استفاده کنین چون باعث می شن انرژی تون تجدید شه و با روحیه ی بهتری کارتون رو بکنین.

۲۹. به تعطیلات برید

دوستان عزیزم بهره بردن از تعطیلات و رفتن به سفر واقعا مهمه. تعطیلات نه تنها شما رو خوشحال تر نگه می داره و روحیه تون رو تقویت می کنه، بلکه واسه پیشرفت کاری و بالا رفتن راندمان شغلی شمام مهمه. تحقیقات نشون میدن ۵۷ درصد آمریکاییا از تعطیلات خود بهره نمی برند، بلکه یا خواب هستن یا بیشتر از خودشون کار می کِشند!

مقصدتان رو انتخاب و واسه رفتن به یک مسافرت مناسب و مقرون به صرفه برنامه ریزی کنین.

۳۰. واسه کار در سفر برنامه ریزی کنین

موقع مسافرت، اگه می تونین، کاراتون رو از راه دور و از راه اینترنت پیگیری کنین تا خیال تون راحت تر باشه و رابطه تون با کار به کلی قطع نشه. با این کار در جریان کارا قرار می گیرین و می تونین بیشتر از سفرتون لذت ببرین.

۳۱. یک کار یا یک پروژه کاری جانبی واسه خودتون دست وپا کنین

پرو ژهای جانبی به شما فرصت میدن علایق واقعی تون رو کشف کنین، چیزی که ممکنه در فضای کاری فرصت انجام یا پرداختن بهش رو نداشته باشین. این کار جانبی می تونه زمانی که شما دچار روزمرگی شدین یا کارتون اون هیجان لازم رو نداره و خسته کننده به نظر می رسه، شادی و حس بهتری در شما بسازه. حتی اگه این کار جانبی شما رو سر ذوق میاره، می تونین آخر هفته ها بهش بدین. پس بجنبید و چیزی رو که بهش علاقه دارین، پیدا کنین و هرچه زودتر به سراغش برید.

۳۲. خواسته ترفیع بدین

شاید حس می کنین کار زیادی انجام میدید اما درآمد کمی دارین. وقت اون رسیده که به فکر افزایش رتبه کاری باشین. درمورد خواسته افزایش حقوق و افزایش رتبه کاری خوب تحقیق کنین. حتما می تونین راهی واسه تغییر شرایط پیدا کنین و به رئیس تون ثابت کنین که شایسته ترفیع گرفتن هستین. با این کار رضایت شغلی بیشتری رو تجربه می کنین.

۳۳. به فکر شغل جدیدی باشین

دوستان عزیزم گرچه شرایط کار در کشور ما به دسته ای نیس که هرکی خیلی راحت بتونه شغل مطلوبی برابر با علایق شخصی اش واسه خود دست وپا کنه، اما کنار گذاشتن شغلی که دوستش ندارین، واسه سلامت ذهنی و روانی شما بسیار مهمه. اگه احساس می کنین کارتون واقعا عذاب آور و غیرقابل تحمله و با هیچ کدوم از راهکارهای ارائه شده نمی تونین خوشحال بودن در محیط کار رو تجربه کنین، شاید وقت اون رسیده که شغل فعلی تون رو کنار بذارین و به فکر پیدا کردن شغل دلخواه خود باشین.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید